Neoadjuvan paclitaxel kemoterapisinin nöral mikrorekonstrüksiyona etkisi
The effect of neoadjuvant paclitaxel chemotherapy on neural microreconstruction
  1. Tez No: 547083
  2. Yazar: KEMAL TUNÇ TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ADNAN UZUNİSMAİL, PROF. DR. HAKAN AĞIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Baş boyun tümörlerinde standard tedavi yöntemi cerrahi olmakla birlikte, ilerlemiş olgularda cerrahi rezeksiyon öncesinde uygulanan neoadjuvan kemoterapi, diğer tedavi yöntemleri ile kombine edilmektedir. Neoadjuvan kemoterapide kullanılan nörotoksik ajanların, baş boyun tümörlerinin rezeksiyonu sonrası uygulanan duyulu serbest fleplerin kullanımı ve fonksiyon restorasyonu amacı ile yapılan sinir rekonstrüksiyonları üzerine etkileri tam olarak bilinmemektedir. Bu ajanların kullanıldığı hastalarda sinir onarımı için uygun cerrahi girişim zamanı konusunda literatürde herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışma, periferik nöropatiye yol açtıkları bilinen bu antineoplastik ajanlardan biri olan paclitaxel ile sistemik kemoterapi uygulanmış olgularda, sinir onarımı zamanlamasına ışık tutmak amacı ile planlanmıştır. Ağırlıkları 280-320 gr arasında değişen toplam 6 erkek Wistar Albino türü sıçanda yapılan pilot çalışma ile, bu ajanın letal olmayan optimal nörotöksik dozu saptanmıştır. Daha sonra her birinde 18 aynı tür, aynı ağırlıklarda sıçan bulunan 3 grup, toplam 54 deney sıçanında esas çalışma düzenlenmiştir. Birinci grup 16.5 mg/kg intravenöz paclitaxel uygulandıktan 1 hafta sonra, ikinci grup aynı işlemden 3 hafta sonra ameliyata alınmış, sağ siyatik sinirde, trifikasyonun 1 cm proksimalinden tam kesi oluşturulduktan sonra, nörorafi uygulanmıştır. Kontrol grubunda aynı işlem kemoterapi verilmeden yapılmıştır. Postoperatif 10, 40, ve 90. günlerde her 3 gruptan 6'şar sıçan sakrifiye edilmiş, sağ siyatik sinirlerindeki anastomoz hattının | cm proksimali, 1 cm distali, ve tam anastomoz hattından alınan örnekler, ışık ve elektron mikroskopu ile histopatolojik, ve elektrofizyolojik incelemeye alınmıştır. Kemoterapi uygulamasından 3 hafta sonra nörorafi uygulanan grupta ( grup 2 ), 1 hafta sonra opere edilen gruba ( grup | ) göre belirgin derecede iyi sinir iyileşmesi gözlenmiş, her iki grupta ise yara iyileşmesi parametreleri, kontrol grubuna ( grup 3 ) göre belirgin derecede geri kalmıştır. Sonuçlar istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur ( p-0.05 ). Bu bulgulara göre, genel nörotoksik yan etkileri olan paclitaxel'in sinir rejenerasyonu üzerine negatif etkisi olduğu, bu ilacın uygulandığı olgularda, eğer yapılacaksa, sinir rekonstrüksiyonunun en az 3 haftalık bekleme süresi sonrasında planlanmasının uygun olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects of neoadjuvant paclitaxel chemotherapy in neural microreconstruction Surgery is the principal therapy in head and neck cancer. In locally advanced disease however neoadjuvant chemotherapy before surgical extirpations is used in combination with other treatment modalities. The effects of neurotoxic chemotherapotic agents, on sensorineural free flaps and nerve reconstruction in spite of function restoration, are not well known. The optimal timing for surgical nerve reconstruction after the use of these drugs, is still a guestion to debate. This study is designed to determine the optimal timing for nerve reconstruction after paclitaxel application, which is a new antineoplastic agent with known neurotoxic adverse effects. A pilot study with 6 Wistar albino male rats is planned to estimate the optimal nonlethal neurotoxic dose of paclitaxel. Thereafter 2 groups, each containing 18 rats were treated with intravenous 16.5 mg/kg paclitaxel, and 18 rats were used as controls. In the first group, the animals were operated I week, in the second group 3 weeks after the chemotherapy, and their right sciatic nerves Were cut totally | cm proximally to the trifurcation, and a neuroraphy was performed. The 3. group Was spared as control, and these rats were operated likewise but without any paclitaxel treatment. In the postoperative 10., 40. and 90. days, 6 animals from each group were sacrificed and specimens harvested from the anastomotic segment, lIcm proximal and lcm distal to the anastomosis of their right sciatic nerves. The specimens were evaluated with electrophysiologic, and neuropathologic parameters. In group |, the nerve regeneration parameters were found to be significantiy deleyed compared to group 2. Both group 1 and 2 showed significantly deleyed regeneration compared to control. It is concluded that paclitaxel impaires nerve regeneration and it is advisable to postpone any elective nerve reconstruction at least 3 weeks after neoadjuvant chemotherapy.