Psikolojik sermayenin kurum içi iletişime etkisi
The effect of psychologi̇cal capi̇tal on intra-institutional communication
- Tez No: 547112
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEYDA AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Psikoloji, İletişim Bilimleri, Public Relations, Psychology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Duygudurum ve bununla birlikte psikolojik sermaye, entelektüel sermayenin en önemli temelini oluşturan insan figürünün duygu ve davranışlarının belirleyici argümanlarından biridir. Bu kavramın örgütsel anlamdaki önemi ise organizasyonların işleyişinde, karar alma, süreç yönetimi ve tüm aşamalarında insan davranışlarının etkili olmasıdır. Bu doğrultuda kurum içi iletişim de sağlıklı bir işleyiş ortaya konulması ve süreçlerin devamlılığı anlamında önemli bir unsurdur. Bu bağlamda bu araştırmanın amacı kamuda çağrı merkezinde çalışan bireylerin sahip olduğu psikolojik sermaye düzeyinin, kurum içi iletişim tatminine olan etkisinin anlamlı olup olmadığının incelenmesidir. Bu amaçla araştırmaya İstanbul ilinde kamuda çalışan 200 çağrı merkezi çalışanı katılmıştır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Psikolojik Sermaye Ölçeği ve İletişim Tatmini Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Örneklem T-Testi, ANOVA, Pearson Korelasyon Analizi ve Regresyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Psychological capital is one of the decisive arguments of the emotions and behaviors of the human figure, which forms the basis of intellectual capital. The organizational significance of this concept is the effective functioning of organizations, decision-making, process management and human behavior at all stages. In this context, internal communication is an important element in terms of ensuring a healthy operation and continuity of processes. The aim of the study is to examine whether the psychological capital level of the individuals working in the public call center has a significant effect on internal communication satisfaction. For this purpose, 200 call center employees working in the public sector in Istanbul participated. Personal Information Form, Psychological Capital Scale and Communication Satisfaction Scale were used to collect the data. Independent Sample T-Test, ANOVA, Pearson Correlation Analysis and Regression Analysis were used to analyze the data.