Yeniçağa Gölü'ndeki (Bolu) kerevitlerin (Astacus leptodactylus Eschscholtz, 1823) populasyon parametreleri üzerine araştırmalar
Researches on the population parameters of the crayfish (Astacus leptodactylus Eschscholtz, 1823) in the Yenicaga Lake (Bolu)
  1. Tez No: 547217
  2. Yazar: İREM GENÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN SAYGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada Mayıs 2017 – Nisan 2018 yılları arasında Yeniçağa Gölü'nde bulunan Astacus leptodactylus'un populasyon parametreleri incelenerek, kerevitlerin boy ve ağırlık dağılımları, boy-ağırlık ilişkisi, üreme özellikleri, morfometrik özellikleri, et verimi ve hastalık durumları saptanmıştır. Belirlenen istasyonlarda aylık periyotlar ile gerçekleştirilen arazi çalışmaları ile göl suyunun bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri tespit edilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda yakalanan 641 adet kerevitin eşey oranının (dişi:erkek) 0,62:1,00 olduğu, total boy değerlerinin 80–168 mm arasında, total ağırlık değerlerinin ise 15–133 g arasında değiştiği saptanmıştır. Elde edilen boy ve ağırlık verilerine göre boy-ağırlık arasında doğrusal ve oldukça kuvvetli bir ilişki (r2= 0,99) olduğu, ayrıca populasyonunun negatif allometrik büyüme gösterdiği ortaya konulmuştur. Yeniçağa Gölü'nde bulunan kerevitlerin üreme döneminin şubat ile mayıs ayı arasında olduğu tespit edilmiş ve yumurtalı ilk dişi bireye şubat ayında rastlanılmıştır. Yumurtalı dişi bireylerde taşınan yumurta sayısı 270-422 adet arasında bulunmuş, yumurtaların çapları ortalama olarak 2,45 mm olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the population parameters, i.e. sex and lenght compositions, lenght-weight relationship, reproduction, morphometry and meat yield characteristics of Astacus leptodactylus in Yeniçağa Lake between May 2017 and April 2018 were investigated. Some physical and chemical properties of lake water have been recorded by field studies carried out at monthly at certain stations. As a result of the research, it was found that the sex ratio of 641 crayfish (female: male) was 0,62: 1,00 and the total lenght values were between 80 and168 mm, and the total weight values ranged from 15 to 133 g. According to the length and weight data obtained, it was found that there was a linear and very strong relationship between lenght and weight (r2 = 0,9936), and the population showed negative allometric growth. It has been determined that the breeding period of crayfish in Yeniçağa Lake is between February and May. The first female individual with eggs was encountered in February. The average number of eggs were 270 to 422, which is detected in female with eggs and the diameter of the eggs was 2,45 mm.