Akut myokard infarktüsünde sirkadiyen ritm
  1. Tez No: 54730
  2. Yazar: LUTFİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kardiyoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Cardiology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Bu çalışmada, AMİ'nün ülkemizde gün içinde sirkadiyen ve mevsimsel varyasyon gösterip, göstermediğini belirlemek amacıyla, Şişli Etfal Hastanesi, KYBÜ'nde 1.8.1992 ve 1.8.1996 tarihleri arasında AMİ tanısıyla yatan 750 hasta incelenmiştir. AMİ başlangıcının, tüm grupta, erkek ve kadınlarda, prematür aterosklerozu olan ve olmayanlarda ve anteroseptal lokalizasyonda, 08-12, 16-20 ve 20-24 saatleri arasında arttığı saptanmıştır ( Trimodal dağılım). Ayrıca, anterior lokalizasyonda 8-12 ve 16-20 saatleri arasında (bimodal dağılım) ve inferior lokalizasyonda ise 8-12 saatleri arasında artış saptanmıştır. Bulunan bu sonuçlar literatürdeki çalışmaların çoğu ile uyumlu idi. Yaptığımız çalışmada mevsimsel dağılım açısından gruplar arasında istististiksel olarak anlamlı fark saptandı. Sonbahar ve kış mevsimlerinde AMİ sıklığı belirgin olarak artmakta idi. Bu bulgumuzda literatür ile uyumlu idi. Hasta sayısının fazla olması nedeniyle, güvenilirliği yüksek olan çalışmamız, AMİ'nde günlük sirkadiyen ve mevsimlik varyasyonlar olduğunu göstermektedir. Çalışmamız, AMİ'nde sirkadiyen ritmin varlığını ve tedavi sırasında bu ritmin dikkate alınması gerekliliğini ortaya koymuştur. Bu konuda yapılacak olan çalışmalarla, sirkadiyen ritme etkili olan faktörler ve etkilerinin tam olarak belirlenmesi, koroner arter hastalığı etyolojisinin daha iyi anlaşılmasını sağlayacak ve tedavinin yönlendirilmesine katkıda bulunacaktır. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY İn the study, 750 patients were selected to show the circadian and seasonal variation of AMİ which were hospatalized in the coronary care unit from 1.8.1992 to 1.8.1996. İt in shown that in all groups, male and female who have premature aterosclerosis or not and anteroseptal localisation beginnig of AMİ is increased between 08-12, 16-20 and 20-24 o'clock, the rate of anterior localisation rises between 08-12 and 16-20 o'clock and the inferior localisation beetween 08-12 o'clock. This results are correlates with the other literature studies, there was statistical seasonal variation found. Our high trustible study becauseof the high patient population shows us daily circadian and seasonal variations in AMİ. The studies to be done in the future will spesify the factors and effects about circadian ritm and will take part to unterstand the etiology and therapy of coronary heart disease.