Akut miyokard infarktüsünde sirkadiyen varyasyon bölgesel karakteristiklerden etkilenir mi?
Are circadian variations of acute myocardial infarction related to regional differences?
- Tez No: 86818
- Danışmanlar: PROF.DR. NİZAMETTİN TOPRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
39 ÖZET Akut miyokard infarktüsüne (AMİ) maruz kalan hastalarda belirgin bir sirkadiyen varyasyon (SV) varlığı dikkat çekmektedir. Bu, organizmanın kendi günlük homeostatik durumu, kişinin psiko-sosyal yapısı, alışkanlıkları, yaşadığı toplumun gelenekleri, mevsimsel ve çevresel değişkenler gibi birçok faktörden etkilenir. Bu çalışma Türkiye'nin güneydoğu bölgesinin yaklaşık on iline hizmet vermekte olan Dicle Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Bölümüne AMİ tanısı ile Ocak 1995-Ocak 1997 yıllarında başvuran, yaşlan 23 ile 100 arasında değişen 357 erkek,85 kadm toplam 442 hasta kaydı incelenerek gerçekleşunlmiştir. Hastaların AMİ de ağrının başlangıç saati ile risk faktörleri (cinsiyet, yaş, sigara kullanımı, hipertansiyon, Diyabetes Mellitus, hiperkolesterolemi, aile hikayesi,obesite,pre-infarktüs stres), hastane içi mortalite ve infarktüs lokalizasyonu arasındaki ilişki araştırıldı. SV'un günlük ve altı saatlik dilimler halinde (Grup 1-24:01-06:00; Grup 11-06:01-12:00; Grup 111-12:01-18:00; Grup IV-18:01-24:00) dağılımları ile aylık ve mevsimsel dağılımları incelendi. Ağn başlangıç saati yoğunluğunun gece saatlerinde (grup I) en düşük seviyesini korurken, sabah 06:00 ve akşam 18:00'de pik yaptığı görüldü. Altı saatlik dilimler incelendiğinde bu dağılımın en fazla 18:01-24:00 arasında (%31), en az 24:01-06:00 arasında (%17.4), mevsimsel ve aylık dağılımlar incelendiğinde ise en fazla Ocak (%13.1), en az Ağustos (%3. 1) aylarında ve en fazla Kış (%32. 1), en az Yaz (%13.9) mevsiminde olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
40 SUMMARY An obvious circadian variation (CV) is observed in patients of acute myocardial infarction (AMI) which is affected by plenty of factors such as daily homeostatic processes of the organism itself, the psycho-social structure, habits,traditions of the society he or she lives in oc seasonal or environmental changes. Current study was designed to include 442 patients (357 males,85 fameles) with a range between 23-100 years admitted to Cardiology Department of Dicle University Hospital that is a referral center giving service for ten provinces in the southeastern part of Turkey, with a diagnosis of AMI beetwen. January 1995-January 1997 and to interrogate pain initation (PI) hour, risk factors (sex, age, smoking, hypertension, Diabetes Mellitus, hypercholesterolemia, family history, obesity, pre-infarction stress) and seasonal distribution of the disease, localization of the infarction, in-hospital mortality. Daily, monthly, seasonal CV was studied as well as hourly and six-hourly intervals (Group 1-24:01-06:00; GroupII- 06:01-12:00; Group 111-12:01-18:00; Group IV- 18: 01 -24:00), HI wa.s race at night hours whereas it had two peaks at 06:00 and 18:00. From the point of six hourly analysisthe highest incidence was 31% between 18:01-24:00 and the lowest was 17.4% 1>etween 24:01-06:00. AMI incidences were highest in January (13.1%),in winter (32.1%) and lowest in August (3.1%) and in summer (14.9%).