Palyatif bakım servisinde yatmakta olan hastalara bakım verenlerin bası yarası bilgi düzeyinin değerlendirilmesi
The evaluation of the pressure ulcer knowledge level of caregivers for patients hospitalized in a palliative care service
- Tez No: 547400
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL ÖZKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş: Ortalama yaşam süresinin uzamasıyla bakıma ihtiyaç duyan bireyler ve palyatif bakım ihtiyacı artmıştır. Palyatif bakımda en sık değerlendirilen semptomlardan biri bası yarasıdır. Bası yarasını engellemek en faydalı tedavidir. Araştırmamızda palyatif bakım servisinde yatan hastaya bakım veren kişilerin bası yarası ile ilgili aldıkları eğitimin ne kadar etkin olduğunu saptamayı, bakım verenlerin eksik bilgilerini tanımlamayı, bakım verenlerin sosyodemografik özelliklerinin bilgi düzeyine etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Palyatif Bakım Servisi'nde yatmakta olan hastalara 1 Kasım 2018 ve 31 Aralık 2018 tarihleri arasında bakım veren 109 kişi dahil edildi. Sosyodemografik özellikleri ve bası yarası ile ilgili bilgi düzeyini değerlendiren soruları içeren anket formu uygulandı, hastaların yara evresi hekim tarafından değerlendirildi. İstatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık seviyesi p0.05). Kişilerin eğitim durumları ile bilgi düzeyi değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim : The need for care and the need for palliative care increased with the prolongation of the average life expectancy. One of the most frequently observed symptoms in palliative care is pressure sores. In our study, we aimed to determine how effective the education of the caregivers who give care to patients in palliative care service, and to determine the caregivers' deficient knowledge, to evaluate the impact of the sociodemographic characteristics of the caregivers on the knowledge level. Materials and Methods: In our study included 109 persons who give care to patients in Istanbul Haydarpasa Numune Training and Research Hospital Palliative Care Service between November 1, 2018 and December 31, 2018. A questionnaire including questions about sociodemographic characteristics and knowledge about pressure sores was applied, the wound stage of the patients was evaluated by the physician. IBM SPSS Statistics 22 for statistical analysis (SPSS IBM, Turkey) programs were used. The level of statistical significance was evaluated as p 0.05). There was no statistically significant difference between the educational status of the individuals in terms of their level of knowledge (p> 0.05).