Az, orta ve yüksek katlı yapıların titreşim periyotları ve taban kesme kuvvetlerinin belirlenmesi
Determination of vibration periodes and base cutting forces of low, middle and high-stone structures
- Tez No: 547428
- Danışmanlar: DR. İHSAN KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasarım ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Ülkemiz deprem yönünden aktif fay hattı üstünde bulunduğundan depreme karşı sağlam yapılar inşa etmek önem gerektirmektedir. Bu yüzden yeni yapıların mevcut yönetmelik koşullarına uygun olarak yapılıp yapılmadığı önem teşkil etmektedir. Ülkemizde statik projelerin değerlendirilmesinde birçok analiz programı kullanılmakta olup bu tez konusu yapılar için Sta4cad programı kullanılmıştır. Analiz programının tek tip seçilme nedeni ise karşılaştırmanın daha iyi yapılabilmesidir. Yapılan çalışmada; 0-6 kat yapılar AZ KATLI, 7-15 kat yapılar ORTA KATLI, 15 üstü yapılar YÜKSEK KATLI yapıları tanımlamaktadır. İkinci bölümde; bu çalışmada incelenen yapıların konum bilgileri, geometrik bilgileri, statik-betonarme bilgileri, deprem parametreleri, zemin bilgileri ve analiz sonuçları belirtilmiştir. Lineer analizi yapılmış olan bu yapıların katlara ve tabana etkiyen kesme kuvvetleri ve göreli kat ötelemesi ile ikinci mertebe gösterge değerleri gösterilmiştir. Sonuç bölümünde ise; analiz sonucunda bu yapıların katlara ve tabana etkiyen kesme kuvvetleri, deplasmanlar ve yapı salınımları grafiklerle karşılaştırılmış olup sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is located in active fault line because of this it is very important to construct an earthquake resistant buildings in our country. New structures have to be controled by authorities with by-laws . Sta4cad is used in this study between many programs which can be used for analysis of structures in terms of static.The aim of using only one program is getting better comparison results. In this research; Buildings that have floor between 0-6 are called as a low-rise, between 7-15 are called as amid-rise, 15 and up are called high rise buildings. First of all, it is mentioned about subject of study and key words of technical terms in the introduction of the projects. Secondly, Location , static ,reinforced concrete and soil informations, results of analysis, parameters of earthquake of the structures that were analyzed in this project are explained in the second part of the project. In the conclusion section; As a result of the analysis, the shear forces, displacements and structure oscillations of these structures that are effected to the floors and the bottom were compared with the graphs and the results were evaluated.