The effect of the 2008 employment subsidy program in Turkey
Türkiye'deki 2008 istihdam teşvik programının etkileri
- Tez No: 547487
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜRAY KIRDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma 2008 yılında başlatılan istihdam teşvik programının kadınların işgücü piyasası sonuçları üzerindeki etkilerini incelemektedir. Kadınların düşük istihdam oranı Türk işgücü piyasasının güncel sorunlarından biri olduğundan, istihdam teşvik programlarının kadın istihdamını arttırmada etkili bir politika aracı olup olmadığının analizi önem taşımaktadır. Bu konu üzerinde birçok ampirik çalışma olmasına karşın bu çalışma, 2004 yılında başlatılan ve 2012'ye kadar devam eden bölgesel istihdam teşviklerinin sebep olduğu NUTS-2 seviyesindeki varyasyonu program etkisini belirlerken kullanması açısından literatürdeki ilk çalışma olma özelliğini taşımaktadır. Farkların farkı yöntemi kullanılarak , programın kadın ücretli işçilerin resmi istihdamını arttırken kayıtdışı istihdamını ve kayıtdışı saatlik ücretlerini ikame etkisi nedeniyle düşürdüğü saptanmaktadır. Kadınların heterojen kişilik özellikleri nedeniyle programın kadın istihdamı üzerindeki etkileri farklılıklar göstermektedir. Resmi istihdamdaki en yüksek artışlar 45 yaş ve üzeri kadınlar ile eğitim seviyesi en fazla ilkokul veya ortaokul mezunu olan kadın grupları için gözlenmektedir. Programın 30 yaş ve üzeri erkeklerin resmi istihdamı üzerinde ikame etkisi olmamasına karşın kayıtdışı istihdam seviyelerinde ve kayıtdışı saatlik ücretlerinde negatif ikame etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of an employment subsidy program initiated in 2008 on labor market outcomes of women. Since one of the recent problems in Turkish labor market is low female employment rate, it is important to analyze whether employment subsidy programs are effective policy instruments to generate employment gains for female workers. Although there are many empirical studies on this subject, this is the first study in the literature that exploits the variation in the treatment effect of the program at NUTS2-level due to the presence of regionally targeted employment subsidies introduced in 2004 for workers in certain provinces until the end of 2012. Using difference-in-differences methodology, I find that the program increases the formal employment of women as wage workers while it leads to a decrease in informal employment levels and informal hourly wages of female workers through a substitution effect. The program has differential effects on female employments due to the heterogeneity in individual characteristics of women. Women aged 45 or above and women with at most primary or middle school diploma experience the highest increase in formal employment. There is also an evidence that the program has no substitution effect on formal employment of men aged 30 or above but it has a negative substitution effect on their informal employment levels and informal hourly wages.