Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde prematüre bebeği olan annelere dinletilen müziğin anne sütü üretimine etkisi
The effects of listening to music on breast milk production in mothers who have premature newborns in neonatal intensive care unit
- Tez No: 547525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY GÜNGÖR SATILMIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Müzik, Nursing, Obstetrics and Gynecology, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebeği yatan annelerin stres ve kaygı düzeylerinin yüksek olduğu ve anne sütü miktarının olumsuz etkilendiği bildirilmektedir. Bu araştırma, prematüre bebeği olan annelere dinletilen müziğin anne sütü üretimine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak planlandı. Araştırmanın örneklemi Kasım 2017–Kasım 2018 tarihleri arasında İstanbul'da iki üniversite hastanesinin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatmakta olan yenidoğanların anneleri arasından rastgele seçilen 20 deney ve 20 kontrol grubu anneden oluşmuştur. İlk gün tüm annelere pompa ile süt sağma eğitimi verildi. İkinci ve dördüncü günler arasında deney grubundaki annelere 11.00 ve 16.00'da iki seans 15 dakika müzik dinleme ve pompa ile süt sağma, kontrol grubu annelere sadece iki seans süt sağma işlemi yapıldı. Annelerin stres düzeylerini değerlendirmek için çalışmanın ilk ve son günlerinde Spielberg Durumluluk Sürekli Kaygı Envanteri ve tükürük kortizol testi uygulandı. Çalışmaya katılan annelerin ortalama yaşı 28,5±5,3, gebelik haftası ortalama 32,21±2,26 ve yenidoğanların doğum ağırlığı ortalama 1748±533,4 gr bulundu. Müzik grubunun durumluluk ve toplam kaygı puanları istatistiksel olarak düştü (p0,05).
Özet (Çeviri)
It is reported that mothers who have a baby in the neonatal intensive care unit have high stress and anxiety levels and that the amount of breast milk is affected negatively. This study was planned as a randomized controlled experimental study in order to determine the effect of music listening to mothers who had premature babies. The sample of the study consisted of 20 randomly selected mothers and 20 control group mothers of the newborns who were hospitalized in the Neonatal Intensive Care Unit of two university hospitals in Istanbul between November 2017 and November 2018. On the first day, all mothers were given milking training with pump. Mothers in the experimental group between the second and fourth days 11.00 and 16.00 two sessions 15 minutes of listening to music and milking with the pump, milk to the control group mothers were milked only two sessions. Spielberg State Trait Anxiety Inventory and salivary cortisol test were performed in the first and last days of the study to evaluate the stress levels of the mothers. The mean age of the mothers who participated in the study was 28.5 ± 5.3 years, the mean gestational age was 32.21 ± 2.26 years and the mean birth weight of newborns was 1748 ± 533.4 gr. The state and total anxiety scores of the music group decreased statistically (p 0.05).