Kavsi Divanı'nın bağlamlı dizin ve işlevsel sözlüğü
Kavsi̇'s Di̇van context functional index and dictionary
  1. Tez No: 547524
  2. Yazar: ÖZLEM GÖKTAŞ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABUZER KALYON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın kapsamı 17.yy. Klasik Türk edebiyatının önemli şairlerinden Kavsi Tebrizi'nin hayatı, edebi kişiliği en önemlisi O'nun söz varlığının ortaya çıkarılmasıdır. 17. Yy. Eski Türkçe, Eski Anadolu Türkçesi, Türkiye Türkçesi ve Azerbaycan Türkçesi ve Kavsi'nin etkilendiği Fuzuli, Ali Şir Nevayi gibi şairler ile ilgili bilgi vermesi açısından önemlidir. Daha önce şiirleri yayımlanmış olan Kavsi'nin şiirlerini divan edebiyatı açısından önemli gördüğümüzden ve onun sözvarlığının ortaya çıkartılması hedeflendiğinden“Bağlamlı Dizin ve İşlevsel Sözlük”çalışması yapmaya karar verdik. Klasik metinlerin hususiyle divan metni çalışmalarının günümüzde artık kısır olması ve nadide bulunması bizleri zamanımız açısından önemli bir proje olan“Bağlamlı Dizin ve İşlevsel Sözlük”çalışmasına yönlendirmiştir. Bu bağlamda yaşadığı devrin küçük bir sözlüğü; fakat divan edebiyatı adına devrin üslubunu aks ettirmesi açısından önemli bir yer teşkil eden bu çalışmanın, klasik edebiyatımızın mana dünyasını ortaya çıkarması adına da faydalı olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The scope of this study, 17th century the important poet of Turkish Divan literature Kavsi Tebrizi's life and literary personality and the most important thing is his power of word is appeared. 17th century is important as it gives information about old Anatolia Turkish, Turkey Turkish, Azerbaijani Turkish and the poets Fuzuli and Ali Şir Nevai who inspired Kavsi. Therefore, previously published poems, the Kavsi's poems, because it is important in terms of classical literature“Contextual and Functional Index Dictionary”we decided to do the work. Divan literature manuscripts, is almost finished in the present case, we have an important project,“Contextual and Functional Index Dictionary ”we were working on directing.