Güncel sanat pratiklerinde imge olarak venüs
Venus and its solution in contemporary art practices
- Tez No: 547563
- Danışmanlar: DOÇ. NEVİN YAVUZ AZERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yunan mit tanrısı olan venüsün tanrısal güzelliğininin anlatısının yanısıraVenüs zaman içinde değişen güzellik algısını tamamlayan her dönemde kendini var etme aşamasında yeni bir kavram oluşturarak akımlar içerisinde kendini tekrar tekrar bulma şeklini ve her değişen sanat akımında başka bir yenilik getirerek işlenmiştir. Tamamlanmaya çalışılan güzellik algısı düşüncesinde güzelliği karşıt ve zıtlığı dönemsel fark ve kullanılan malzeme ve kavramla sanlamlandırılarak yeninen kendi farklılaştıran güzellik algısında venüsü güncel sanat içerisinde ele almayı hedefledim. Güncel Sanat 1960‟lı yıllardan günümüze kadar resim, fotoğrafçılık, grafik vb. sanatlar içerisinde etkisini göstermektedir. İngilizcede“contemporary art”kavramı türkçede“çağdaş sanat”kavramına karşılık olduğu bilinmektedir. Modernv sanat gibi belli akıma mensup değildir. Güncel Sanat‟ın postmodernizm ile ön plana çıkmıştır ancak bununla sınırlanmamıştır. Etkilerini 1960 ve 1970 yıllarından günümüze kadar küreselleşme, feminizim, AIDS ve çok kültürlülük gibi konularla da göstermiştir. Güncel sanat, hür ifadeden farklı, düşünsel sürecin sonucunda eyleme dönüşebilen eserler ortaya çıktığı gözlenmiştir. Özellikle geniş kitleleri etkileyen feminizm konusu üzerinde önemli çalışmalar yapılmıştır. Venüs‟ü ele alan dönemin önemli sanatçıları ise, Hoff Doly, Yves Kelin ve Niki de Saint Phalle‟dir. Güncel Sanat‟ın, geniş bir ağı etkileyerek bir çok sanatçı tarafından bu prensibin kabul edilip çalışılması anlatım dilindeki özgürlüğün etkisini ortaya koymaktadır. Güncel sanat dilinde sanatçılar belli kalıplara sıkıştırılmamış varolan düzene birtakım göndermeler yaparak bir duruş sergileme özelliğine sahiptir. Güncel Sanat sanatçılarının yaşam biçimleri ve bakış açıları bulundukları dönemin ilerisinde yansımalar yarattığı düşünülmektedir. Güncel Sanat ve Venüs İmgesinin ele alınış biçimiyle tarihi Roma uygarlığına dayanan Venüs‟ün yorumlanmasını çeşitli çözümleme ve irdelemelerle alt yapının açıklanmasında fayda vardır.
Özet (Çeviri)
There are several effects- including mythic, sociologic, or current trends on art practices- can be seen while evaluating“Venus”image on contemporary works of art. During the decades, Venus image has been re-produced by various artists and analyzed according to the sociological aspects. Thus, Venus has a very significant place, especially in painting art. After the Modern Art concept like painting art, photography or graphical design, first revealed in the 1960s, there is a significant effect of Venus image. The term „contemporary art‟ can be appeared as „Cagdas Sanat‟ in the Turkish language; however, it does not have any trend like modern art. It appeared after postmodernism of „contemporary art,‟ but it scaled up the boundaries and changed its limits. From the early 70s to these days, it covers a lot of topics including ecological factors, globalization, feminism, AIDS, and multi-cultural aspects. With contemporary art,vii several compositions are results of not only the idea but also the application of the mental process. There are several compositions can be given about the feminism that also affects the vast mass of people. Hoffy Doly, Yves Kelin, and Niki de Saint Phalle are essential examples of prominent artists who use Venus image at a given period of time. There is a reason to affect people and various artists who accept these principals on their works: Contemporary art can make people free due to its powerful functions. In current arts, artists do not have a shape of expressions, and they have an ability to make ironies as state of the art. The life matters and visions of artists, who accept current art aspects, can point out the future life as a reflection. Thus, it is crucial to analyze the current art techniques, and approaches to use Venus image can reveal the background of the method, since the history of Venus from ancient Roma.