Pilonidal sinüs hastalığının tedavisinde eksizyon, eksizyon sonrası otolog trombositten zengin plazma lizatı uygulaması ve minimal invaziv cerrahi sonrası otolog trombositten zengin plazma lizatı uygulamasının prospektif olarak karşılaştırılması
Comparing the standard dressi̇ng after excision, implementation platelet rich plasma after excision and implementation platelet rich plasma after minimal invasive surgery in the treatment of pilonidal sinus disease
  1. Tez No: 547571
  2. Yazar: CAN YAHYA BOZTUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHANGİR AKYOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ: Pilonidal sinüs eksizyonu sonrasında, yara iyileşme sürecindeki güçlükler, bu hastalığın tedavisinde farklı yöntemlerin kullanılmasını gündeme getirmiştir. Bu çalışmada yara yerine trombositten zengin plazma (PRP) uygulamasının yara iyileşme sürecine etkisi araştırılmıştır. YÖNTEM: Araştırma evrenini Nisan 2017-Aralık 2018 arasında AÜTF Genel Cerrahi Anabilim Dalı'na pilonidal sinüs şikayetiyle başvuran ve çalışma kriterlerini karşılayan 49 hasta oluşturmuştur. Üç gruba ayrılan hastalarda birinci gruba (n=18) pilonidal sinüs eksizyon yapılıp klasik ıslak pansuman yapılarak takibe alınmıştır. İkinci gruba (n=22) pilonidal sinüs eksizyonu yapılıp post operatif 0-4. günler arası kaviteye PRP uygulaması yapılarak pansuman yapılmıştır. Üçüncü gruba (n=9) pilonidal sinüs kavitesine minimal invaziv cerrahi küretaj yapılıp post operatif 0-4 günler arası PRP uygulaması yapılmıştır. Hastaların kavite hacmi, yara iyileşme süresi ve VAS skorları kaydedilmiştir. Pre-postoperatif dönemde SF-36 ve NHP anketleri yapılarak yaşam kaliteleri irdelenmiştir. BULGULAR: Çalışmaya alınan tüm hastalarda 3. ay takiplerinde tam iyileşme sağlanmıştır. Yara kapanma süresi birinci grupta ortanca değer 48 gün, ikinci grupta 34 gün, üçüncü grupta 11 gün olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Because of suffer from pain and poor quality of life after the pilonidal sinus excision, new treatment techniques have been proposed to accelerate the wound healing process. This study aimed to evaluate the effect of platelet rich plasma (PRP) on the healing process. METHODS: Fourty-nine patients were accepted to the study. These patients were seperated three groups: first group underwent open excision and secondary closure of the wound (n=18) with moisturize dressing; second group underwent open excision and secondary closure of the wound (n=22) additional local postoperative implementation PRP and the third group underwent minimal invazive surgery and debridement additional implemetation PRP (n=9) on the cavity. Duration of the wound healing, cavity ratio wound healing rate, pain scores, time to return normal activity and quality of life scores (SF-36 and NHP) were evaluated. RESULTS: All patient have been cured during the following three mounths. Mean wound volum for the first group was 19cc, for the second gruop was 22 cc and for the third group was 4 cc.