Kentsel dönüşüm kapsamında betonarme bir yapının RYTE'ye göre incelenmesi
Reinforcement by RYTE as a construction of reinforced concrete under urban transformation
  1. Tez No: 547588
  2. Yazar: BAHATTİN KARAÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURHAN KUBİLAY KAPTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasarım ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kentler, insan topluluğunun yaşadığı coğrafi mekan olmasının yanı sıra toplumun karşılıklı ilişkilerini sürdürdüğü aralarındaki iletişimlerden oluşan kültür mekanıdır. Her kentin kendine özgü bir yaşam prensibi, ruhu, felsefesi ve canlılığı bulunmaktadır. Kentlerde kültür ve coğrafi mekanlar birbirini tamamlayan unsurlardır. Kentlere içinde yaşayan toplumlar canlılık verir ve içinde yaşayan toplum tarafından yaşam prensipleri ve kuralları oluşur. Kentlerdeki çöküntü bölgelerinin sorunlarını çözmek ve daha güvenli yapı inşa etmek için kentsel dönüşüm kavramı ortaya çıkmıştır. Ülkemizde kentsel dönüşüm kavramı kentlerde yeniden oluşumu sağlamak kültür ve refah düzeyini arttırarak daha güvenli ve sağlam yapılaşmaya olanak sağlayacaktır. Kentsel dönüşüm kavramını inceleyebilmek için kentsel dönüşüm sürecini incelemek ve bu sürecin işleyişini kurallar, yasalar ve uygulamalar çerçevesinde iyi bilmek gerekir. Bu projemizde kentsel dönüşüm kavramını, sürecini, riskli yapıların hangi kanun ve kurallar etrafında incelenerek nelere dikkat edilmesi gerektiğini inceleyeceğiz. Ülkemizdeki yapıların büyük çoğunluğunu oluşturan betonarme yapıların incelenmesinde çok yüksek oranda kullanılan 6306 sayılı kanun kapsamındaki 6306 sayılı kanun uygulama yönetmeliğindeki RYTE' ye göre betonarme bir yapı incelenerek detaylı şekilde tüm inceleme ve uygulamaları kademe kademe anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
Cities are cultural places consist communication between people, community has a mutual relationship in progress. I addition to being the geographical space where the human community lived. Each city has a specific live principle, spirit, philosophy and liveness. Culture and geographical places are complementary elements in cities. Community living in gives liveness to cities and compose live principles and rules by the community living in. Urban regeneration concept has been occured to solve the problem of the collapse areas in the city and to construct more secure structure. Urban regeneration in our country is to be provided regeneration in cities, increasing the level of culture and welfare, more safety and will be enable the solid construction. It is necessary to know very well examining the process of urban regeneration and how this process running in the framework of rules, laws and applications, to be able to examined urban regeneration concept. In this project, the urban regeneration concept was exammed, its process, laws and rules should be taken into consideration for risky structures. A reinforced concrete structure was examined in detailes and explained all applications step by step. A according to RYT principles of 6306 application regulations law that the reinforced concrete structures consist the majority of the structures in Turkey.