Obez bireylerde insülin direncinin belirlenmesinde C-peptit ve C-peptit indeksi kullanılabilir mi?
Can c-peptide and c-peptide index be used to determine insulin resistance in obese individuals?
  1. Tez No: 547654
  2. Yazar: BURCU DOMAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT CAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Family Medicine, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: İnsülin direnci (İD) dolaşımda insülin bulunmasına (endojen veya eksojen insülin) rağmen dokuların insülin aracılı glukoz kullanımının azalması ve karaciğerin glukoz yapımının artmasıyla ortaya çıkan metabolik bozukluktur. İnsülin direnci yağ ve protein metabolizması, kas-iskelet sistemi, adipoz doku, üreme sistemi, bağışıklık sistemi ve santral sinir sistemi gibi pek çok sistemi etkiler. Dünyada sıklığı giderek artmakta olan insülin direnci önemli bir morbidite ve mortalite nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Sedanter yaşam tarzının benimsenmesi, yüksek kalorili beslenme alışkanlığı ve genetik faktörler rol almaktadır. İnsülin direnci; abdominal obezite, hipertansiyon, dislipidemi, tip 2 diyabet (T2DM) ve kardiyovasküler hastalık ilişkisi nedeniyle klinik açıdan ciddi önem taşımaktadır. Bu çalışmada İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Obezite Polikliniği'ne kilo verme amacıyla başvuran obez (BKİ>30), diyabetik olmayan (HbA1c 102 cm, kadında bel çevresi >88 cm), insülin direnci varlığı daha önceden tanı almış fakat metformin kullanmayan, 18 yaşından büyük; başvuru anında HbA1c, c-peptit, insülin, açlık kan şekerine bakılmış ve biyoelektriksel impedans yöntemiyle kilo ve yağ ölçümleri yapılıp BKİ değeri hesaplanmış ve 6. Ayda HbA1c, c-peptit, insülin, açlık kan şekerine bakılmış ve biyoelektriksel impedans yöntemiyle kilo ve yağ ölçümleri yapılıp BKİ değeri hesaplanmış olan 50 kadın hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hasta dosyalarından retrospektif olarak obezite polikliniğine başvuru anı ve 6. ay kontrollerinde yapılan antropometrik ölçümleri, yaş, cinsiyet, açlık kan şekerleri, insülin, c-peptit, boy, vücut ağırlığı değerleri ve biyoelektriksel impedans yöntemi ile hesaplanmış kg ve % olarak vücut yağ miktarı ve abdominal yağ miktarı ölçümleri kaydedildi. BKİ, Quetelet İndeksi kullanılarak hastaların kiloları boylarının karesine bölünerek [ağırlık (kg)/boy2 (m2)] hesaplandı. Her bir hastanın hem polikliğine başvuru anındaki hem de 6. ay kontrollerinde ki insülin direnç değerleri hesaplandı. Hastalarda insülin direncini saptamak için kullanılan metotlar ise; HOMA-IR: Açlık kan glukozu (mg/dL) x Açlık insülin (uU/mL) /405, 1080/[Açlık kan glukozu (mg/dL) x Açlık c-peptit (ng/mL)] veya 20/[Açlık kan glukozu (mmol/L) x Açlık c-peptit (nmol/L)], CPI: [100 x Açlık c-peptit (ng/mL)/ Açlık kan glukozu (mg/dL)] şeklindedir. Her bir hasta için bu değerler hesaplandı. İstatistiksel analizler için tüm veriler bilgisayara kaydedilerek SPSS (Statistical Package for Social Sciences ) for Windows programı kullanılarak değerlendirildi. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodlar (ortalama, standart sapma, medyan, frekans, oran, minimum, maksimum) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Insulin resistance (IR) is a metabolic disorder caused by insulin-mediated glucose use decrease in tissues and increase in liver glucose production despite the presence of insulin in the circulation (endogenous or exogenous insulin).Insulin resistance affects many systems such as fat and protein metabolism, musculoskeletal, adipose tissue, reproductive system, immune system and central nervous system. Insulin resistance, which is gradually increasing in the world, is an important cause of morbidity and mortality. Adoption of sedentary lifestyle, high-calorie eating habits and genetic factors play a part. Insulin resistance is clinically important due to its association with abdominal obesity, hypertension, dyslipidemia, type 2 diabetes (T2DM) and cardiovascular disease. In this study, by using the HOMA-IR, c-peptide, c-peptide index(CPI), 1080/ [F-CPR (ng/mL) x FPG (mg/dL)] and bioelectrical impedance measurements in obese (BMI>30), non-diabetic patients (HbA1c 102 cm in women, waist circumference> 88 cm in women) who had no diagnosis of DM (HbA1c