Psikiyatrik bozukluğu olan hastalarda HLA antijenlerinin dağılımı
The Distribution of HLA antigens in Patients with psychiatric disorders
- Tez No: 54769
- Danışmanlar: PROF.DR. METE BABACAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Psikiyatri Anabilim Dalı kliniğinde yatarak tedavi gören veya polikliniğine başvuran; 75 şizofrenin ve 35 affektif bozukluğu olan toplam 110 hastada insan lökosit antijenleri (human leukocyte antigens, HLA) ile hastalıkları arasında bir ilişki olup olmadığını saptamak amacı ile bu çalışma yapıldı. Kontrol grubu olarak 25 sağlıklı gönüllü incelendi. Kontrol grubu sayısal yönden tatminkar olmadığından Sönmez ve ark. tarafından bildirilmiş olan 3731 sağlıklı kişinin antijen sıklıkları, kontrol grubu olarak dikkate alındı. HLA tiplendirmesinde, Terasaki tarafından açıklanmış olan mikrolenfositotoksisite testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Distribution of HLA Antigens in Patients With Psychiatric Disorders This study was carried out in order to determine whether there is a relationship between human leukocyte antigens (HLA) and diseases in total 110 patients, 75 with schizophrenia and 35 with effective disorder admitted to the psychiatry polyclinic or treated in psychiatry clinic, in the Faculty of Medicine, Atatürk University, Erzurum. The control group of 25 healty volunteers were examined. Since the control group was not satisfactory in number, the antigen frequency of 3731 healty subjets obtained from another study by Sönmez et al was taken into consideration.