Naif ve aktif (alevli) dönemdeki romatoid artrit hastalarında oksidatif stres ve inflamasyon parametrelerinin incelenmesi
Investigation of oxidative stress and inflammation parameters in patients with naive and active rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 547807
  2. Yazar: SEZEN YILMAZ SARIALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ÇOBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Romatoid artrit eklemlerde ağrı, şişkinlik ve geri dönüşümü olmayan hasarlarla karakterize kronik inflamasyona neden olan sistemik otoimmün bir hastalıktır. Uzun yıllardır bilinen, yaygın olarak gözlenen bir hastalık olmasına rağmen etiyopatogenezinin belirsizliğini koruması bu patolojide yeni biyogöstergelere gereksinim olduğu gerçeğini ortaya çıkartmaktadır. NLRP3 inflamazom yolağının romatoid artiritte önemli rolü olduğunu ifade eden çeşitli çalışmalar bulunmakla birlikte; çalışma sonuçlarının farklılık göstermesi, hastalığın mekanizmasının aydınlatılabilmesi için ileri çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Ülkemizde NLRP3 inflamazom yolağının romatoid artrite etkisi ile ilgili yayınlanmış herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Tezimizin amacı romatoid artrit hastalığında NLRP3 inflamazom yolağının etkisinin ve oksidatif stresin bu yolağa katkısının olup olmadığının araştırılmasıdır. Çalışmamızda romatoid artrit hastaları ve kontrol grubunun periferal mononükleer hücrelerinde western blot ve immünositokimya yöntemleriyle NLRP3 protein ekspresyon düzeyleri ile plazmalarında NLRP3, IL-1β, IL-18 ve ROT düzeyleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis is a systemic autoimmune disease that causes chronic inflammation characterized by pain, swelling and irreversible damage in the joints. Although it has been known for many years, it is widely observed that its etiopathogenesis remains unclear, revealing the need for new biomarkers in this pathology. There are several studies indicate that NLRP3 inflammasome pathway have an important role in rheumatoid arthritis. However; due to the different results of these studies, further studies are needed to elucidate the mechanism of the disease.In addition, there is no published study to ascertain the impact of the NLRP3 inflammasome pathway on rheumatoid arthritis in our country. The aim of our study is to investigate the effect of NLRP3 inflammasome pathway in rheumatoid arthritis and whether oxidative stress contributes to this pathway. In our study, NLRP3 protein expressions were determined by western blot and immunocytochemistry methods in peripheral mononuclear cells of rheumatoid arthritis patients and control group, and also NLRP3, IL-1β, IL-18 and ROT levels were measured in plasma.