HBEAG negatif kronik hepatit B hastalarında asemptomatik taşıyıcılık ve aktif hastalık ayrımının yapılmasında kantitatif hbsag'nin rolü
The role of hbsag quantification in differentiating inactive carrier from active disease in HBEAG negative chronic hepatitis B patients
  1. Tez No: 499030
  2. Yazar: SİBEL YILDIZ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FEHMİ TABAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Çalışmamızda HBeAg negatif, HBV-DNA düzeyi 2000-20.000 IU/ml arasında olan kronik HBV enfeksiyonu olan hastalarda inaktif taşıyıcılık ve aktif hastalık ayrımının yapılmasında; kantitatif HBsAg düzeyinin rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Çalışmamıza kliniğimizde takip edilen ve tedavi naif HBeAg negatif kronik HBV enfeksiyonu olan 100 hasta dahil edildi. Hastalar HBV-DNA düzeyine göre 3 gruba ayrıldı: grup-1 (HBV-DNA≤2000 IU/ml), grup-2 (HBV-DNA:2000-20.000 IU/ml) ve grup-3 (HBV-DNA>20.000 IU/ml). Bulgular: Hastaların 58'i kadın olup yaş ortalaması 41 idi. Tüm hastaların HBsAg ortancası 3028 IU/ml (aralık:13-41.804) olarak bulundu. Kantitatif HBsAg düzeyi inaktif taşıyıcılarda kronik hepatit B hastalarına göre istatistiksel olarak anlamlı düşük bulunmuştur. Kronik hepatit B olarak tanımlanan hastalardan sadece birinin HBsAg kantitasyonu ≤1000 IU/ml ölçüldü. HBV-DNA 2000-20.000 IU/ml olup aktif hastalık kabul edilen olguların hiçbirinde HBsAg ≤1000 IU/ml bulunmadı. HBsAg kantitasyonu ile HBV-DNA, ALT, HAİ skoru ve hastalık evresi arasında pozitif korelasyon olduğu görüldü. İnaktif taşıyıcılık ile aktif hastalık ayırıcı tanısı için HBsAg sınır değeri 4526 IU/ml bulundu. Testin özgüllüğünü %95 olarak ele aldığımızda kantitatif HBsAg sınır değerleri, inaktif taşıyıcılık tanısı için 1187 IU/ml, kronik hepatit B tanısı için ise 15848 IU/ml olarak bulundu. Sonuç: Daha önceki çalışmalar HBV-DNA ≤2000 IU/ml ile HBsAg kantitasyonunun ≤1000 IU/ml bulunmasının inaktif taşıyıcılık lehine olduğunu göstermiştir. Çalışmamızda elde ettiğimiz veriler HBV-DNA 2000 – 20.000 IU/ml arasındaki hastalarda da HBsAg 1000 IU/ml sınır değerinin inaktif taşıyıcılık tanısında kullanılabileceği yönündedir. Ayrıca özellikle HBV-DNA >2000 IU/ml olan hastalarda HBsAg >15.000 IU/ml durumunda karaciğer biyopsisi gibi ileri tetkikler yapılmadan antiviral tedavi başlanması düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to determine the contribution of HBsAg quantification (qHBsAg) to differentiating inactive carrier (IC) from active disease in HBeAg negative chronic HBV infection patients with HBV-DNA 2000-20.000 IU/ml. Patients and Method: We included 100 patients who were treatment naive HBeAg negative chronic HBV infection. Patients divided into 3 groups based on HBV-DNA levels: group-1 (HBV-DNA≤2000 IU/ml), group-2 (HBV-DNA:2000-20.000 IU/ml) and group-3 (HBV-DNA>20.000 IU/ml). Results: Fifty-eight patients were female and the mean age was 41 years. The median value of qHBsAg of all patients was 3028 (range:13-41.804) IU/ml. Serum qHBsAg levels were found to be significantly low in IC compared with the chronic hepatitis B (CHB). Only one of the CHB patients had qHBsAg≤1000 IU/ml. None of the patients whose HBV-DNA were 2000-20,000 IU/ml and had active disease was detected qHBsAg ≤1000 IU/ml. There was a positive correlation between qHBsAg and HBV-DNA, ALT, HAI score and disease stage. The cut-off level of qHBsAg was determined as 4526 IU/ml to differentiate IC from CHB. With the test specificity of %95, we found qHBsAg cut-off values 1187 IU/ml and 15848 IU/ml for diagnose of IC and CHB, respectively. Conclusion: Previous studies have demonstrated that HBV-DNA≤2000 IU/ml with serum qHBsAg≤1000 IU/ml are useful to diagnose IC. Our study observed that this cut-off can be used for diagnosis of IC in patients with HBV-DNA 2000-20.000 IU/ml as well. In addition, it may be considered to initiate antiviral therapy without advanced tests such as liver biopsy in patients with HBV-DNA>2000 IU/ml and qHBsAg>15.000 IU/ml.