Balkan Savaşları sürecinde Osmanlı Devleti ve Bursalı Mehmet Nihat Bey'in Balkan Harbi (2. Cilt) adlı eseri (İnceleme–metin)
Ottoman Empire and Bursalı Mehmet Nihat Bey's work titled Balkan War (Volume II) İn The Process Of Balkan Wars (Analysis–text)
- Tez No: 547944
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 432
Özet
Balkan Savaşları, Türkleri Balkanlar'dan atma ve kendi topraklarını genişletme amacıyla, Yunanistan, Bulgaristan, Sırbistan ve Karadağ devletleri tarafından Osmanlı Devleti'ne karşı başlatılmıştır. I. Balkan Savaşı'nda Osmanlı Devleti, dört Balkan devleti karşısında yenilerek düşman kuvvetlerinin İstanbul'a kadar dayanması karşısında pek bir şey yapamamış ve büyük kayıplar vermiştir. II. Balkan Savaşı ile birlikte Yunanistan, Sırbistan, Karadağ ve Romanya, Bulgaristan'a karşı savaş ilân etmişlerdir. Osmanlı Devleti de Trakya'da kendisine büyük kayıplar veren Bulgaristan'a karşı savaş ilan ederek, I. Balkan Savaşı'nda kaybettiği yerleri geri almak istemiştir. II. Balkan Savaşı ile birlikte Osmanlı Devleti, kaybettiği toprakların büyük bir kısmını geri almıştır. I. Balkan Savaşı'nda büyük bir darbe alan Osmanlı Devleti, bir daha kendisini toparlayamamış ve bu durum yıkılış sürecini hızlandırmıştır. Balkan Savaşları, Osmanlı tarihi açısından önemli bir dönemi ihtiva etmektedir. Balkan Savaşlarını konu alan birinci el kaynaklardan olan Bursalı Mehmet Nihat Bey'in dört cilt olarak kaleme aldığı Balkan Harbi Tarihi isimli eseri, bu alanda yapılmış önemli bir çalışma olarak tarih literatüründe yerini almaktadır. Osmanlı Devleti'nin en önemli harp tarihi müelliflerinden Mehmet Nihat Bey, harp, teknik, taktik ve strateji alanında Osmanlı Devleti Erkân–ı Harbiyesi'ne katkıları bulunmuş büyük bir harp tarihçisi ve komutanlardandır. Balkan Savaşlarının daha iyi tetkik ve analiz edilmesinin gelecek nesiller adına faydalı olacağını düşünen Mehmet Nihat Bey, bu maksatla kaleme almış olduğu söz konusu matbu eserinde, Balkan Savaşı'nın bilhassa Doğu cephesinde cereyan eden Kırkkilise, Petra, Erikler Muharebesi gibi savaşın sonucuna etki eden önemli muharebeleri konu almıştır. Eserinde Osmanlı ve Bulgar kuvvetlerinin 5–13 Teşrinievvel (Ekim) günlerindeki harekâtları ve savaş ortamı hakkında bilgiler vermiştir. Eser bir harp tarihi olmasının yanı sıra askerî harp, teknik, taktik ve strateji alanında Erkân–ı Harbiye Mektebi'nde ders kitabı olarak okutulmuş olması sebebiyle akademik bir çalışma özelliğini taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The Balkan Wars was launched against the Ottoman State by Greece, Bulgaria, Serbia and Montenegro in order to expel the Turks from the Balkans and expand their territory. In the 1st Balkan War, the Ottoman Empire was defeated against four Balkan states and could not do much against the fact that enemy forces endured to Istanbul and gave great losses. In the 2nd Balkan War, Greece, Serbia, Montenegro and Romania declared war on Bulgaria. The Ottoman Empire declared its war against the Bulgarian who caused to loose so many regions in Thrace and wanted to take back the places it had lost during the First Balkan War. With the help of Balkan War 2, the Ottoman Empire had taken back a large portion of its lost lands. The Ottoman Empire, which suffered a great damage during the First Balkan War, could not recover itself again and this process accelerated the process of collapse. The Balkan Wars have an importance as a period in Ottoman history. One of the first hand sources on the Balkan Wars, the work of Mehmet Nihat Bey, written in four series, the Balkan War History takes its place in the history literature. Mehmet Nihat Bey, one of the most important historical writers of the Ottoman Empire, was a great war historian and commander who contributed to the Ottoman Empire Erkân–ı Harbiyesi War in the field of technical tactics and strategy. Mehmet Nihat Bey, who thought that better scrutiny and analysis of the Balkan Wars would be useful for future generations, mentioned the important battles that influenced the outcome of the war, such as the Kirkkilise, Petra, Erikler Battle that took place on the Eastern front of the Balkan War. In his work he gave information about the operations of the Ottoman and Bulgarian forces on 5–13 th of October and the environment of war. In addition to being a history of war, it is an academic study because it has been taught as a textbook in the field of military warfare, technique, tactics and strategy in Erkân–ı Harbiye School.