Maydanoz bakteriyel yaprak leke hastalığı etmeni Pseudomonas syringae pv. apii ile biyolojik mücadelede antagonist bakterilerin kullanım olanaklarının araştırılması
Investigation on possible use of antagonist bacteria in biological control of parsley bacterial leaf spot disease agent Pseudomonas syringae pv. apii
- Tez No: 547991
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İMAM ADEM BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, maydanoz köklerinden izole edilen epifit bakterilerin in vitro ve in vivo koşullarda maydanoz bakteriyel yaprak leke hastalığı etmeni Pseudomonas syringae pv apii (Psa)' ye karşı biyolojik mücadele etkinlik potansiyelleri araştırılmıştır. Sağlıklı maydanoz bitkilerinin kök bölgelerinden 48 adet aday bakteri izolatı izole edilmiştir. Bakteri izolatlarının tanısı MALDI-TOF ile yapılmıştır. İzole edilen ve tanısı yapılan 40 bakteri izolatının in vitro koşullarda hastalık etmenine karşı antibiyosiz (engelleme) etkilerinin yanısıra siderofor, indole asetik asit (IAA), proteaz, amonyak üretimi ve fosfor çözme potansiyelleri gibi etki mekanizmaları belirlenmiştir. Antibiyosiz testinde Pseudomonas thivervalensis PANT107 (5.08), Pseudomonas brassicacearum PANT83 (4.17) ve Bacillus simplex PANT91 (2.94) indeks değerleri ile en yüksek antagonistik etkiyi göstermiştir. Test edilen izolatlar arasında, siderofor üretiminde Pseudomonas thivervalensis PANT107 (2.86), IAA üretiminde Arthrobacter oxydans PANT53 (27.73 µg/ml), proteaz üretiminde Pseudomonas brassicacearum PANT83 (2.51), fosfat çözünürlüğü testinde ise Pseudomonas kilonensis PANT63 (4.44) en etkili izolatlar olarak belirlenmiştir. Amonyak üretiminde ise 26 izolat pozitif sonuç vermiştir. İn vivo etkinlik denemelerinde bakteri izolatları farklı (tohum kaplama, tohum kaplama+yaprak püskürtme ve yaprak püskürtme uygulamaları) şekillerde uygulandıkları bitkilerde hastalık gelişimini %16-58 oranında engellemiş olup, en etkili izolatın Bacillus simplex PANT91 olduğu belirlenmiştir. Farklı uygulamaları karşılaştırıldığında genel olarak tohum+yaprak uygulamalarının hastalık çıkışını engelleme açısından diğer uygulamalara göre daha etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine potentials of biological control efficacies of epiphytic bacteria isolated from parsley roots against parsley bacterial leaf disease disease Pseudomonas syringae pv apii (Psa) in in vitro and in vivo condition. A total of 48 bacterial isolates were isolated from the rhizosphere of healthy parsley plants. The identification of bacterial isolates was determined by MALDI-TOF. Forty isolates were identified and possible mechanisms of action of these isolates, such as siderophore, Indole acetic acid (IAA), protease, ammonia (NH3) production and phosphorus dissolving potentials, were investigated in vitro conditions. Pseudomonas thivervalensis PANT107 (5.08), Pseudomonas brassicacearum PANT83 (4.17) and Bacillus simplex PANT91 (2.94) displayed the highest effect in the antibiosis test. Pseudomonas thivervalensis PANT107 (2.86) in the production of siderophore, Arthobacter oxydans PANT53 (27.73 µg/ml) in the production of IAA, Pseudomonas brassicacearum PANT83 (2.51) in protease production, Pseudomonas kilonensis PANT63 (4.44) in the phosphate solubility test were determined as the most effective isolates. In vivo pot experiments, bacterial isolates suppressed disease development by 16 to 58% on different treated plants (such as seed coating, seed coating+leaf spraying and only leaf spraying), where Bacillus simplex PANT91 was determined as the most effective isolate. When all treatments were compared, seed coating+ leaf spraying applications were found to be more effective than other treatments.