In vitro propagation of einkorn (Triticum monococcum ssp. Monococcum) wheat
Siyez (Triticum monococcum ssp. Monococcum) buğdayının in vitro çoğaltımı
- Tez No: 547990
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET ZENCİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Siyez buğdayı (Triticum monococcum ssp. monococcum) gıda endüstrisi, biyoteknolojik yaklaşım ve genetik transformasyon çalışmaları için gelecek vaadeden bir değere sahip olmanın yanı sıra arzulanan genetik karakterleri ve yüksek besin içeriği sayesinde tarımsal alanlar için de bir önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı, siyez buğdayı için farklı siyez eksplant kaynakları, hormonlar ve MS konsantrastonları kullanarak etkili bir doku kültürü protokolu oluşturmaktır. Bu çalışmada, kallus oluşumu ve rejenerasyonu için siyezin kök, yaprak ve çimkını eksplant kaynakları kullanılmıştır. Kallus indüksiyonu için 5 gün in vitro ortamda çimlendirilmiş siyez eksplantları 10 farklı 2,4-D konsantrasyonu (0, 0.5, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8 ve 10 mg/L) ile takviye edilmiş, 3 farklı konsantrasyondaki (1.1, 2.2 ve 4.4 g/L) MS ortamına ekilmiştir. Ardından kalluslar, sürgün oluşumu için 6 farklı TDZ konsantrasyonundaki (0, 0.5, 1, 2, 3 ve 5 mg/L) ile 4.4g/L MS ortamına ekilmiştir. Oluşan bu sürgünlerden kök oluşumunu sağlamak için 4.4g/L MS ile 7 farklı IAA konsantrasyonu (A (0, 1, 2, 4, 6, 8 ve 10 mg/L) uygulanmıştır. Toprağa transfer edilmeden önce gelişim ve büyümenin gözlemlenmesi için, oluşmuş bu siyez buğdayı 3 farklı konsantrasyondaki MS ortamına (1.1, 2.2 ve 4.4 g/L) ekilmiştir. Yaprak eksplantları kallus indüksiyon ortamında hiç kallus oluşturmamıştır. 2,4-D'nin kök ve koleoptilden kallus oluşumu için en etkili oldığı konsantrasyon, tüm MS konsantrasyonları için sırasıyla 4 ve 5 mg/L olmuştur. Kök eksplant kalluslarından sürgün oluşmamıştır. Çimkını eksplant kalluslarından en iyi sürgün oluşumu 4.4 mg/L MS ortamı içerisinde 5 mg/L TDZ konsantrasyonu olmuştur. En iyi kök oluşumu 4.4 mg/L MS ortamında 6 mg/L IAA ile olmuştur. En yüksek kök ve sürgün sayıları ve kök uzunluğu düşük konsantrasyonlu MS ortamında, özellikle 1.1 g/L MS ortamında elde edilmiştir. Sonuç olarak, siyez buğdayı kallus ve rejenerasyon protokolunun gelecekteki doku kültürü, genetik çalışmalar ve buğday geliştirme çalışmaları için değerli ipuçları sağlayacağı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Einkorn wheat (Triticum monococcum ssp. monococcum) has a promising value in food industry, biotechnical approaches and genetic transformation studies as well as agricultural areas due to its desired genetic characters and high nutritional contents. The aim of this study is to produce an efficient tissue culture protocol of einkorn (Triticum monococcum spp. monococcum) wheat by using different einkorn explant sources with different concentration of some hormones and MS. In the present study, root, leaf, and coleoptile explant sources of einkorn wheat was exploited for callus formation and regeneration. Explants of 5-days in vitro germinated seedlings of einkorn were cultured on three different concentration of MS medium (1.1, 2.2, and 4.4 g/L) supplemented with ten different concentrations of 2,4-D (0, 0.5, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, and 10 mg/L) for callus induction. Callus were then cultivated on six different concentrations of TDZ (0, 0.5, 1, 2, 3, and 5 mg/L) with 4.4 g/L of MS medium for shoot generation. Seven different concentrations of IAA (0, 1, 2, 4, 6, 8, and 10 mg/L) with 4.4 g/L of MS were applied to induce root regeneration from regenerated shoots. Regenerated einkorn wheat was cultivated three different concentrations of MS media (1.1, 2.2 and 4.4 g/L) to observe development and growth, before transferring to the soil. Leaf explants did not form any callus in callus induction media. The most effective concentration of 2,4-D for callus induction from root and coleoptile was in concentrations 4 mg/L and 5 mg/L in all concentrations of MS, respectively. Shoot did not form from callus of root explant. The best shoot development from coleoptile explant of callus was in concentrations of 5 mg/L of TDZ on 4.4 mg/L of MS medium. The best root generation was 6 mg/L of IAA on 4.4 mg/L of MS medium. The highest root and shoot numbers as well as root length were in the decreased MS media concentrations, especially in 1.1 g/L of MS medium. In conclusion, einkorn wheat callus and regeneration protocol seemed to provide some valuable hints for future tissue culture, genetic studies and wheat improvement.