Başlıca enflasyon kuramları bağlamında Türkiye ekonomisinde enflasyonist sürecin incelenmesi (1980 sonrası dönem)
Re-examination of the inflationary framework in Turkey in the light of main inflation theories (post- 1980 period)
  1. Tez No: 548041
  2. Yazar: SEMA DİKİLİTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT KORAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Türkiye Ekonomisinde 1970'li yılların sonundan başlayarak günümüze kadar süregelen enflasyon olgusuna yönelik tartışmalar önemini sürdürmektedir. Bu tartıştırmalar sonucunda enflasyonun nedenlerine ilişkin pek çok farklı görüşler ortaya atılmış ve bu doğrultuda da çeşitli politika önerileri sunulmuştur. Enflasyonist yapının başlıca nedenleri genellikle parasallaşma, talep çekiş baskısı, maliyet itişli ya da arz yanlı etkenler ve geçmiş enflasyon beklentileri şeklindeki bir ayrım kapsamında açıklanmaktadır. Bu kapsamda bu tez çalışmasının yazarı da çağdaş bazı ekonometrik çözümlemelerden faydalanarak enflasyonun nedenlerini saptamaya çalışmış, maliyet temelli etkenleri savunan görüşlere benzer bir sonuca vararak enflasyon üzerinde geçmiş beklentilerin ve pozitif döviz kuru şoklarının etkisinin son derece önemli olduğu sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
Discussions upon the inflation phenomenon beginning fron the late-1970s till the very recent times have still been highly important in the Turkish economy. Following such developments, many different ideas as for the reasons of the inflation have been alleged, and in this line, various policy proposals have also been presented. The main reasons of the inflationary framework are generally explained with a distinction inclusive of monetization, demand pull pressure, cost push or supply side factors and past inflationary expectations. In this perspective, the author of this thesis tries to explore the reasons of inflation by employing some contemporaneous econometric analyses, and concludes by emphasizing in a similar way to the approaches in line with cost based factors that past expectations and positive exchange rate shocks are highly important on inflation.