Tavşan kulaklarında oluşturulan deneysel donuk tedavisinde defibrotide (CAS 83712-60-1)'in etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 54808
  2. Yazar: İRFAN ÖZYAZGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GALİP K. GÜNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
75 7. ÖZET Lokalize soğuk yaralanmasındaki patofizyolojik değişikliklere dayalı olarak günümüzde kullanılan tedavi şekli göz önüne alınarak, antiagregan ve vazodilatör olan endojen PG I2 ve PG E2 yapımını artıran (11-20, 22, 61) ve antioksidan özellikler gösteren (21-23)“Defibrotide (CAS 8371 2-60- l)”in deneysel donuk tedavisindeki etkileri araştırıldı. Donuk oluşturmak için tavşanların her iki kulağı, -25 °C'deki alkole üç dakika daldırılarak donuk oluşturuldu. Kulaklarda donuğun çözünmesinden hemen sonra, deney grubundaki tavşanlara (n=12) 40mg/kg/gün, günde İH kez Defibrotide, kontrol grubundaki tavşanlara76 (n=ll) günde iki kez 0,5 cc/kg senim fizyolojik intraperitoneal yolla enjekte edildi. Donuk oluşturulmasından sonraki dördüncü günde her iki gruptan 10 tavşanın birer kulağından deri örneği alındı. Donuk oluşturulmamış 10 normal tavşan kulağından da benzer deri örnekleri elde edildi. Bu örneklerde 6-keto PG Fı« ve Tx B2 düzeyleri ile PNL ve mast hücresi sayılan tayin edildi. Sonuçlar hem deney gruplan arasında ve hem de normal deri örnekleri ile karşılaştırıldı. Deri örneği alınmamış donuk kulaklarda, yaklaşık üçüncü hafta içinde canlı kalan alanlar ölçülerek başlangıçta tespit edilen donuk alanına oranlanıp canlılık oranlan elde edildi. Ortalama canlılık oranlan Defibrotide grubunda %52,74 ve kontrol grubunda %39,71 idi; gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p0,9). PNL ve mast hücresi sayılarının ise Defibrotide grubunda kontrol grubuna göre azaldığı gözlendi (p< 0,0004). Bu sonuçlara göre Defibrotide tedavisinin donmuş dokuda prostasiklin seviyesini artınp dolaşımı artırarak, PNL ve mast hücre sayılarım azaltıp inflamasyonu inhibe ederek donmuş doku yakalanmasını olumlu yönde etkilediği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
77 8. SUMMARY The effects of Defibrotide (CAS 83712-60-1), on experimental frostbite treatment, which is an antioxidant (21-23), and which enhances the production of endogenous PG I2 and PG E2 exhibiting antiaggregant and vasodilator effects (11-20, 22, 61) were investigated considering the current treatment modality based on pathophysiological changes in the localized cold injuries. To form frostbite, both ears of the rabbits were immersed in alcohol at -25 °C for three minutes. Just after thawing, 40 mg/kg/day Defibrotide in two divided doses was injected intraperitoneally to the experimental group, and the control group received, through the same route, 0,5 cc/kg serum physiologic twice a day.78 Skin samples were taken from only one ear of 10 rabbits in each group on the fourth day following the frostbite. Similar skin samples were also taken from 10 normal rabbits which were not subjected to frostbite injury. The levels of 6-keto PG Fla, and Tx B2 and the numbers of PNL, and mast cell were determined in these skin samples. The results were compared both between experimental groups and with the results from normal skin samples. The areas which remained viable around the third week were detected on the ears which no samples were taken and their survival rate was calculated by means of their ratio to their initial frozen areas. Mean survival rates were 52,74% in Defibrotide group and 39,71% in control group. Difference between two groups were statistically significant (p0,9). Numbers of PNL and mast cell were decreased in the group of Defibrotide than in the control group (p< 0,0004). In the light of these findings it was concluded that Defibrotide had a positive effect on frostbite injuries by raising the level of prostacyclin and thus improving circulation, and decreasing PNL and mast cell counts and thus subsiding inflammation.