Tip-1 venöz flep yaşamında perivenöz areolar dokunun önemi
- Tez No: 54807
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GALİP K. GÜNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
61 ÖZET Bu çalışma, Sprague Dawley cinsi radarda inferior epigastrik venöz ada flebinde perivenöz areolar dokunun rolünü araştırmak için yapıldı. Dört grup hazırlandı: Grup 1- Kompoze greft grubu, Grup 2- Perivenöz areolar dokulu venöz flep grubu, Grup 3- îskeletize venöz flep grubu, Grup 4- Perivenöz areolar doku pediküllü flep grubu. Tüm gruplarda fleplerin ve kompoze greftlerin yataktan beslenmelerini engellemek için, deneklerin yarısında fleplerin altına Silastik tabaka konuldu. Kompoze greft grubunda tüm greftler nekroza gitti. Perivenöz areolar dokulu venöz flep grubunda 17 flebin tamamı yaşarken, fleplerin tabanına Silastik tabaka konulduğunda 20 flepten 16 ' sı yaşadı. îskeletize venöz flep grubunda değerlendirilen 18 flepten 13' ü yaşarken, Silastik tabaka konulduğunda 19 flepten 13 'ü yaşadı. Perivenöz areolar doku pediküllü 20 flepten 6 ' sı yaşarken, Silastik tabaka konulan 20 flepten 3' ü yaşamıştır. Fleplerin altına Silastik tabaka konulduğunda yaşam oranlan düştü, ancak istatistiksel olarak anlamlı değildi. Gruplar karşılaştırıldığında, perivenöz areolar dokulu venöz fleplerde yaşama oranı yüksek bulunurken, îskeletize venöz fleplerde yaşama oranı düştü. Bunu perivenöz areolar doku pediküllü flep izledi. Bu çalışma, Tip-1 venöz fleplerde perivenöz areolar dokunun önemli olduğunu ve venin yataktan beslenmeye göre daha önemli olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
62 SUMMARY This study was performed to investigate the role of perivenous areolar tissue in the type-I inferior epigastric venous flap in Sprague Dawley rat. Four groups of flaps were studied. GroUp-1: Group of composed grafts. Group-2: Flap based on inferior epigastric vein and perivenous areolar tissue. Group-3: Flap based on inferior epigastric vein which has been skeletonised. Group-4: Flap based on perivenous areolar tissue only. Silastic sheets were interposed to prevent interaction between flaps and beds in half of the each groups. All flaps necrosed in the group of composed grafts. As 17 evaluated flaps survived, 16 of 20 flaps survived after interposing Silastic sheet in the group-2. As 13 of 18 flaps survived in the group-3, 13 of 19 flaps survived after interposing Silastic sheet. As 6 of 20 flaps survived in the group-4, 3 of 20 flaps survived after interposing Silastic sheet. Although flap survival rate decrease after interposing Silastic sheet, it was not statistically important. When all the groups were compared, Group-2 had highest degree of survival. Group-3 and Group-4 had lower degree of survival respectively. This study confirms the importance of perivenous areolar tissue in the survival of type-I venous flap in rats.