Uzay kaynaklı sanal küre verileri ile vektör tabanlı zamansal değişim analizi ve swipe haritası hazırlanması: Kozlu örneği
Vector based temporal change analysis and swipe map preparation with space induced virtual sphere data: Kozlu example
- Tez No: 548135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT GÜNEŞ SEFERCİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
İnsanoğlu, geçmişten günümüze kadar üç boyutlu yeryüzü topoğrafyasına ait metrik bilgileri elde edebilmek için çabalamıştır. Bu çabalar sonucunda geliştirilen aletler ile çok çeşitli ölçüm işlemleri gerçekleştirmiştir. Teknolojinin ilerlemesi ile ölçüm aletleri giderek gelişmiş ve başlangıçta yalnızca yersel gerçekleştirilebilen ölçüm faaliyetleri hava ve uzay platformları yardımıyla çok daha geniş alanlarda uygulanabilir hale gelmiştir. Gelinen noktada, dünyadaki dijitalleşme eğilimine paralel olarak elde edilen ölçüm verileri tam dijital halde işlenebilmekte ve saklanabilmektedir. Özellikle ikinci dünya savaşı sırası ve sonrasında hava ve uzay platformlarındaki teknolojik gelişim, onlarla doğrudan temas kurmaksızın yeryüzü objeleri ile ilgili bilgi edinme teknolojisi olan uzaktan algılamanın hızlı gelişiminin de önünü açmıştır. Hava ve uzay kaynaklı pek çok teknik barındıran Uzaktan Algılama teknolojisinin en yaygın uygulamalarından biri uzay kaynaklı optik görüntülemedir. Bu yöntemde, geometrik, radyometrik ve spektral çözünürlükleri çok iyi düzeyde olan modern optik uydu sensörleri sayesinde yeryüzüne ilişkin üç boyutlu bilgiler metre altı hassasiyet ve doğrulukta elde edilebilmektedir. Günümüze dek, bu bilgiler temelinde birçok tematik harita ve çok çeşitli disiplinlerden kullanıcılara hitap edebilen çok kapsamlı ve tüm dünyayı içine alacak şekilde tasarlanmış sanal küreler elde edilmiştir. Bu yüksek lisans tez çalışmasında dünya üzerinde en sık tercih edilen sanal küre olan Google Earth verileri ışığında, Zonguldak ili Kozlu ilçesinde 2004-2018 yılları arasında kentsel değişim analizi amaçlı vektör harita üretimi ve üç periyotta (2004-2011, 2011-2018 ve 2004-2018) raster swipe harita üretimi gerçekleştirilmiş, bu üretimler üzerinden değişimler görsel ve istatistiksel olarak sunulmuş ve sonuçlar yorumlanmıştır. Ayrıca, metodolojinin uygulanışı sırasında karşılaşılan sorunlar ve önerilen çözümler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Humankind has worked to get metric data about three dimensional earth geoghraphy so far. By using devices which has been devaloped as a result of these endevour, various measurement operations has been achieved. As a consequence of increasing technology measurement devices has been improved and measurement operations which had been achieved only locationally in the past became applicable on wider areas with the aid of air and space platforms. At this point observed measurement data can be processed and stored fully in digital format. Rapid improvement of ramote observation which gets data about earth objects without any direct contact found an opportinity thanks to espacially improvements about air and space platforms after second world war.one of the most popular application of remote perceiving which contains space and air based many technics is space based optical monitorizing. İn this method three dimensional data about earth geaghraphy can be obtained under metric sensivity and accuracy thanks to modern optic satallite sensors which has very high geometric, radiometric and spectral resolution. Many tematic maps and virtual globes which is designed to contain whole world and which attracts attentions of users from many different diciplines has been produced by using these info so far. In this post graduate thesis vector map creation and rester swipe map creation at 3 periots between 2004-2018 years on the purpose of urban trasformation analyze have achieved at zonguldak province, kozlu ilçesi by the help of google earth which is the most preferred virtual globe. The changes are presented visiully and statistically and tesults are commented via these creations. İn addition, the problems encountered and recommended solutions during the application of methodology are presented.