Molla Muhammed el-Gerdî'nin Yusuf b. İbrahim el-Erdebîlî'nin el-Envar kitabına yazdığı Haşiyenin tahkiki (İflas babından icare babına kadar)
Molla Muhammed el-Gerdinnin Yusuf b. arbitration of his infrared by El-İbrahim el-Erdeb (Up to the performance bible)
  1. Tez No: 548201
  2. Yazar: LUQMAN SALIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Mahtut eserlerin tahkik edilmesi oldukça önemlidir. Çünkü tahkik sayesinde kütüphane raflarındaki ölüme terk edilen eserlere ve eski alimlerimizin ilmi gayretlerine hayat verilmektedir. Bu araştırmamız da“Molla Muhammed el-Geredî'nin Yusuf b. İbrahim el-Erdebîlî'nin el-Envar İsimli Kitabına Yazdığı Haşiye”isimli eserin tahkikini konu almaktadır. Tahkikte eserin tamamı değil“İflas, Hacr, Sulh, Havale, Daman, Şirket, Vekalet, İkrar, Ariyet, Kıraz, Musakat ve İcare”konuları esas alınmıştır. Çalışmamız Bingöl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İslam Hukuku bilim dalında fıkıh ve fıkıh usulü alanında yüksek lisans çalışması olarak takdim edilmiştir. Tahkik çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm araştırma kısmı olup iki kısma ayrılmıştır. Birinci kısımda Molla Muhammed el-Geredî'nin hayatı, mahtut eserinde kullandığı temel kaynaklar, ikinci kısımda ise Yusuf el-Erdebîlî ve el-Envar isimli kitabı ele alınmıştır. İkinci bölümde ise ismi geçen haşiyenin muamelatla ilgili on iki babı tahkik edilmiştir. Tahkik konusunda biri أ diğeri harfiyle isimlendirdiğimiz iki adet nüshadan yararlanılmıştır. Araştırma tahkikten sonra elde edilen bulgu ve tavsiyeleri içeren bir sonuçla tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The achievement of the manuscripts is an important work, as the soul transmits dead effects under the shelves of the library halls and revives the efforts of the ancient scholars. Our work is the realization of a book called“Mulla Muhammad”(Kurdish) on the book“al-Anwar”by Yusuf ibn Ibrahim al-Ardabili. Al-Hawala, Al-Hafala, Al-Fakhra, Al-Musharaka, Al-Iqla, Al-Nafir, Al-Na'arah, Al-Barda, Al-Muqatah and Rent) to submit a thesis to the Institute of Social Sciences (Islamic Jurisprudence) at Benkul University to obtain a Master's degree in the Department of Fiqh and its Principles. The plan came in two parts: The first section of study includes two topics: First topic is about the life of Mullah Muhammad al-Gerdî and its sources, which relied on the manuscript. The second topic is about Yusuf Ibrahim al-Ardabili his life and his book al-Anwar. The second section is for the planned text, which includes (12) the jurisprudence of the jurisprudence of transactions. Two copies of the manuscript were adopted by the mother's copy (A) and the second copy (B). Then I mentioned the conclusion and contains the most important results that I reached in the investigation of the book.