Preparation of the mesoporous scaffolds for drug delivery and release systems
İlaç yükleme ve salım sistemleri için mezogözenekli tutucuların hazırlanması
  1. Tez No: 548200
  2. Yazar: MONA H. ALI BNHMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ZEHRA AROĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Nanopartiküller (NPs) etkin ilaç taşıyıcılar olarak, ilaç yükleme ve salım sistemlerinde önemli bir rol oynamaktadırlar. Özellikle mezogözenekli nanopartiküllerin ilaç endüstrisinde kullanımı üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar son yıllarda büyük hız kazanmıştır. İlaç salım proseslerinde, ilaç aktif maddenin belirli bölgeye veya ortama dağıtımının sağlanması istenilen bir durumdur. Mezogözenekli nanopartiküllerin ilaç yükleme ve salım sistemi olarak kullanılması ilaç endüstrisinde büyük bir gelişme olarak kabul edilmiştir. Bu çalışmanın amacı, üç ayrı mezogözenekli ilaç taşıyıcılar üzerinde iki farklı ilaç aktif maddesinin yükleme ve salımını incelemektir. Bu amaçla, BMM, TWN60 ve TWN80 olmak üzere üç çeşit mesoporous nanopartikül ilaç taşıyıcılar hazırlanmıştır. İlaç taşıyıcı olarak kullanılan bu iskele malzemelerin öncellikle yapısal ve morfolojik karakterizasyonları FTIR, SEM ve XRD cihazları ile incelenmiştir. Bu çalışmada hazırlanan tutucular üzerine model ilaç olarak seçilen 5-Fluorourasil ve Siprofloksasin İlaç aktif maddelerinin yüklemesi yapılmıştır. Yüklenen ilaçların salım kinetiği sıfırıncı derece ve birinci derece kinetik denklemler ile Higuchi, Korsmeyer-Peppas kinetik modelleri kullanılarak incelenmiştir. Hazırlanan polimerik ilaç taşıyıcıların her iki ilaç aktif maddesi için etkin olarak kullanabilirliği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nanoparticles (NPs) are effective drug carriers as a result of their important roles in drug delivery and release systems. Recently, using of mesoporous nanoparticles have gained a great speed in scientific studies within the pharmaceutical industry. In the process of drug release, it is desirable to ensure releasing the drug active substance to a specific region or medium. The use of mesoporous nanoparticles as drug delivery and release systems are considered to be a major development within the pharmaceutical industry. The aim of this study is to investigate the loading and release profiles of two different drug active substances on three different mesoporous drug carriers. For this purpose, three mesoporous drugs carriers' nanoparticles: BMM, TWN60, TWN80 were prepared. The Structural and morphological characterizations of these scaffolds, used as drug carriers, were investigated via FTIR, SEM and XRD instruments. Model drug active substances 5-Fluorouracil and Ciprofloxacin were loaded onto these scaffolds. The kinetics release of the loaded drugs was investigated using zero and first order kinetic equations, Korsmeyer-Peppas and Higuchi kinetic models. It was found that the prepared polymer drug carriers can be effectively used to carry both of the drug active materials.