Tuzlu koşullarda yetiştirilen farklı şeker pancarı (Beta vulgaris l.) çeşitlerinin strese dayanımlarının ve mineral beslenme performanslarının belirlenmesi
Evaluation of stress tolerance mechanisms and mineral nutritional performance of different sugar beet (Beta vulgaris l.)cultivars grown under saline conditions
  1. Tez No: 548250
  2. Yazar: REMZİYE TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ERASLAN İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında, 6 farklı şeker pancarı çeşidinin (Ernestina, Akazia, Esperanza, Oxanna, Serenada ve Donicia) gelişimi, mineral beslenmesi ve bazı fizyolojik özelikleri üzerine tuz stresinin etkileri araştırılmıştır. Bütün çeşitlerde tuz stresi oluşturmak amacı ile her çeşidin kontrol grubu hariç tüm saksılara 50 mM NaCI uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, tuz uygulaması tüm çeşitlerin kuru ağırlıklarını azaltmıştır. Kontrol grubuna göre kuru ağırlıktaki en fazla azalış Serenada (%45,7) ve Donicia (%38,5) çeşitlerinde belirlenmiştir. Tuz uygulaması bitkilerin, toplam antioksidan aktivitesi, nisbi nem içeriği ve karoten içeriklerini azaltırken; membran geçirgenliği ve prolin içeriklerini önemli oranda arttırmıştır. Klorofil ve antosiyanin içerikleri ise tuz uygulamasından istatistik olarak önemli derecede etkilenmemiştir. Toplam klorofil ve karoten içerikleri çeşitler arasında en düşük Ernestina çeşidinde belirlenmiştir. Nisbi nem içeriği Ernestina (%80,7) ve Oxanna (%82,7) çeşitlerinde en düşük, Esperanza (%88,8) ve Donicia (%87,9) çeşitlerinde ise en yüksek olmuştur. Tuz uygulaması ile çeşitlerin P, Na, Ca, Mg, K, N, CI, Cu, Mn, Fe ve Zn konsantrasyonlarında önemli değişimler belirlenmiştir. Tuz stresi şeker pancarı çeşitlerinin P, Na, N, CI, Cu, Mn ve Zn konsantrasyonlarını arttırken, Ca, Mg, K ve Fe konsantrasyonlarını ise azaltmıştır. Çeşitler arasında en fazla Na ve Cl konsantrasyonları Ernestina çeşidinde olurken en az Serenada çeşidinde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present thesis work, the effect of salt stress on growth, mineral nutrients contentrations and some physiological properties of six different (Ernestina, Akazia, Esperanza, Oxanna, Serenada ve Donicia) sugar beet cultuvars were investigated. For this propose, 50 mM NaCl (except control groups) were supplied. According to research results, salt stress was decreased the dry weight of all cultuvars. Compared to the control, the highest decrease in dry weight was determined in Serenada (%45,7) and Donicia (%38,5) cultuvars. Salt application was decreased total antioxidant activity, relative water content, leaf water retention capacity and carotene contents of cultuvars plants. Contrary to this membrane permeability and proline were increased by salinity. Chlorophyll and anthocyanin contents were not significantly affected by salt application. Total chlorophyll and carotene contents, was the lowest in the Ernestina among the all cultivars. The relative water content was the lowest in Ernestina (%80,7) and Oxanna (%82,7) cultuvars and the highest in Esperanza (%88,8) and Donicia (%87, 9) cultuvars. Salt stress significantly affected of all cultuvars mineral nutrient concentrations. Nitrogen, P, Cl, Na, Zn, Cu and Mn concentrations of sugar beet cultuvars were significantly increased; however, Ca, Mg, K ve Fe concentrations decreased by salt stress. The highest Na and Cl concentrations were found in Ernestina; while the lowest in Serenada.