Tuzlu ve kurak koşullarda yetiştirilen kadife çiçeğinin (Tagates erecta L.) bazı bitki gelişim ve çiçeklenme özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some plant development and flowering characteristics of marigold (Tagates erecta L.) growth in salinity and drought conditions
- Tez No: 855309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARDA AKÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Süs bitkileri içerisinde gruplandırılan mevsimlik çiçeklerin çoğunluğu peyzaj çalışmalarında kullanılan annual ve biannual otsu bitkilerden oluşmaktadır. Bu bitkilerden Kadife çiçeği (Tagates erecta L.) bahçe tanzimlerinde ve çevre düzenlemelerinde tercih edilen bir dış mekan süs bitkisidir. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin Dardanos Yerleşkesinde ısıtmasız polikarbon örtülü parabolik çatılı seralarında 2023-2024 yılları arasında gerçekleştirilen bu çalışmada, kadife çiçeklerinin ekolojik davranışları, abiyotik stres faktörleri karşısındaki fizyolojik tepkileri ve çevresel streslere dayanıklılıklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Üç farklı yetiştirme ortamında (torf, perlit, cocos), farklı sulama düzeyleri (%100, %60 ve %30) ile birbirinden farklı tuz konsantrasyonları altında yetiştirilen bitkilerde bazı büyüme ve gelişme parametreleri ele alınmıştır. Su kısıtında bitki boylarında azalma, çiçeklenme zamanında erkencilik ve çiçek sayısında artış gözlenmiştir. Tuz uygulamaları ise 4 dS/cm üzerindeki değerlerde bitki gelişimine engel olmuştur. Yetiştiricilikte torfun tohum çimlenmesi ve fide çıkış hızı bakımından diğer ortamlara nazaran avantaj sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The majority of seasonal flowers grouped within ornamental plants consist of annual and biannual herbaceous plants used in landscaping studies. Among these plants, Marigold (Tagates erecta L.) is an outdoor ornamental plant preferred in outdoor landscaping. This study, which was carried out between 2023 and 2024 in unheated polycarbonate covered parabolic roof greenhouses at the Dardanos Campus of Çanakkale Onsekiz Mart University, aimed to determine the ecological behavior of marigolds, their physiological responses to abiotic stress factors and their resistance to environmental stresses. Some growth and development parameters of plants grown in three different growing media (peat, perlite, cocos), different irrigation levels (100%, 60% and 30%) and different salt concentrations were discussed. A decrease in plant height, earliness in flowering time and an increase in the number of flowers were observed under water deficit. Salt treatments prevented plant growth at values above 4 dS/cm. It has been determined that peat provides an advantage in cultivation compared to other media in terms of seed germination and seedling emergence rate.