Neo – realizm bağlamında ulus devletin güvenliği: İsrail'in Akdeniz politikası
Security of national state safety in the context of neorealism: Israel's Mediterranean policy
- Tez No: 548252
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İLKAY CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Realizm, devletleri yekpare bir bütün olarak ele alır ve anarşi ortamında devletlerin, kendi çıkarlarını maksimize etmek için rasyonel davrandığını varsayar. Bu çalışmada, neo-realizmin penceresinden bakılarak İsrail'in stratejileri anlamlandırılmaya çalışılmıştır. İsrail'in, Akdeniz'deki politikalarının sadece milli güvenliğini sağlamak amacıyla hayata geçirilmediği; bu politikaların, doğal kaynaklara erişim imkânını ve ekonomik avantajları da beraberinde getirerek İsrail'in milli çıkarlarına maksimum seviyede hizmet ettiği ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışma dört ana bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde çalışmanın, cevap vermeye çalıştığı sorular belirtilmiş, sonrasında ise literatürdeki benzer konularda yapılan çalışmalar özetlenmiştir. İkinci bölümde çalışmanın kavramsal çerçevesi sunulmuştur. Uluslararası güvenlik politikalarının tanımı, oluşumu ve uygulanması bu bölümün içeriğini oluşturmaktadır. Ayrıca, Neo – realist bakış açısıyla güvenlik anlayışı odaklı çalışmalar yapan Kenneth Waltz, John Mershaimer ve Robert Keohane gibi teorisyenlerin düşüncelerine de bu bölümde yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ilk olarak İsrail'in, bölgesindeki komşularıyla yürüttüğü dış ilişkiler ele alınmış; İsrail'in tarihsel süreçte ittifaklar kurduğu devletler ile rekabet içinde bulunduğu devletlere yer verilmiştir. Sonrasında ise İsrail'in Akdeniz politikaları, bu politikaları uygularken bölgedeki diğer aktörlerle ilişkileri ve bu politikalar sonucunda elde ettiği kazanımlar neo – realizmin penceresinden incelenmiştir. Sonuç kısmında çalışmanın kısa bir değerlendirmesi yapılmış, bilim camiasına katkıda bulunmak amacıyla çıkarımlar ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Neo-Realism considers states as a whole and assumes that states act rationally to maximize their interests in the context of anarchy. In this study, the strategies of Israel have been tried to be understood from the window of realism. It is tried to be pointed out that Israel's Mediterranean policy maximizes its interest because Israel's policies in the Mediterranean are not only implemented to ensure national security but also these policies provide the opportunity to reach to the national interests of Israel by providing access to natural resources and economic advantages. The study is divided into four main sections. In the first part, the questions that the study tried to answer are specified, and then the studies on similar subjects in the literature are summarized. In the second chapter, the conceptual framework of the study is presented. The definition, formation and application of international security policies constitute the content of this section. Moreover, the ideas of theoreticians such as Kenneth Waltz, John Mershaimer and Robert Keohane, who work on security understanding from the perspective of Neorealism, are also included in this chapter. In the third chapter, firstly, the external relations between Israel and its neighbors are discussed and the states in which Israel compete with the states in which they formed alliances in the historical process are explained. Afterwards, the Mediterranean policies of Israel, relations with other actors in the region and their gains as a result of these policies are examined from the window of neorealism. In the conclusion part, a brief evaluation of the study is made and the suggestions for future studies are presented to contribute to the scientific community.