Bankacılık sektörü çalışanlarında örgütsel bağlılığın obsesif inançlar ve sosyodemografik değişkenlerle ilişkisi: Adana ili örneği
The relationship between organizational commitment and obsessive beliefs and sociodemographic variables among employees of banking sector: Adana province example
- Tez No: 548291
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışanın örgütü ile bütünleşmesi ve gönüllülük eğilimi olarak da tanımlanabilen örgütsel bağlılık, üzerinde durulan önemli konulardan birisi olmuştur. Örgüte bağlılığın 'duygusal bağlılık', 'devam bağlılığı' ve 'normatif bağlılık' olmak üzere üç boyutu ele alınmıştır. Örgütsel bağlılığa etki eden pek çok alan literatür içinde incelenmiş ancak obsesif inanç ile örgütsel bağlılığın bir arada incelendiği bir çalışmaya rastlanmamıştır. Obsesif inanç, sorumluluk algısı, tehdit öngörüsü, mükemmeliyetçilik ve kesinlik ihtiyaçları, düşünceye ve kontrole verilen aşırı değer ile ilgili işlevsel olmayan inançlardır. Obsesif inançlar sorumluluk/tehlike beklentisi, mükemmeliyetçilik/kesinlik ihtiyacı, düşüncenin/kontrolün önemi boyutları açısından incelenmiştir. Araştırma, Adana İli içerisinde Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım Bankası' nda faaliyet gösteren yönetici ve yönetilen çalışanlardan oluşan toplam 115 kişi üzerinde yapılmıştır. Saha çalışmasında veriler anket yoluyla toplanmıştır. Araştırmada örgütsel bağlılığı ölçmek için, Meyer & Allen'in (1990) Örgütsel Bağlılık Ölçeği ile obsesif inançları değerlendirmek için OKBÇG (1997) tarafından geliştirilen Obsesif İnançlar Ölçeği kullanılmıştır. Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım Bankası' nın bankacılık sektörünü temsil için seçilmiş olan çalışanları ile yapılan analizler sonucunda çalışanların duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılık düzeyleri ile ilgili ifadelere katılma derecelerine ilişkin ortalama değerler gözden geçirildiğinde geliştirdikleri örgütsel bağlılık türleri en yüksek seviyeden en düşük seviyeye doğru sırasıyla duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılık olarak bulunmuştur. Ayrıca Örgütsel Bağlılık Ölçeği ve alt boyutlarının birbiri arasında ilişki bulunmuşken, örgütsel bağlılık ile obsesif inanç ve bu ölçeklerin alt boyutları arasında ilişki bulunmamıştır. Sosyodemografik değişkenlerden yaş, cinsiyet, medeni durum, gelir durumu, psikolojik ya da psikiyatrik destek alma durumu ile örgütsel bağlılık toplam puanıyla alt boyutları ve obsesif inanç toplam puanıyla alt boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Eğitim durumu ile normatif bağlılık arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Yönetsel düzey ile örgütsel bağlılık toplam puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Coalescing of workers into their organization and organizational commitment, which is also called voluntary basis, is an issue focused on in this study. Three aspects of organizational commitment have been studied: emotional commitment, continuance commitment, and normative commitment. Many areas affecting organizational commitment have been examined in the literature but it has not been found out that obsessive belief and organizational commitment have been studied together. Obsessive belief, sense of responsibility, threat anticipation, perfectionism and certainty needs are ineffective beliefs about excessive value to the mind and control. Obsessive beliefs, sense of responsibility / threat, perfectionism / certainty needs have been examined in terms of dimensions of thought / control. The study was conducted on a total of 115 people, consisting of managers and managed employees in the Ziraat Bank and Ziraat Participation Bank in the province of Adana. In the field study, data were collected through survey. In the study, to measure organizational commitment, Meyer & Allen (1990) Organizational Commitment Scale and to evaluate obsessive beliefs, the Obsessive Beliefs Scale developed by OKBÇG (1997) has been used. As a result of the analyzes conducted with the Ziraat Bank's and Ziraat Participation Bank's employees selected for the representation of the banking sector; when the averages of participation in statements related to emotional commitment, commitment continuity and normative commitment levels of the employees are examined, the types of organizational commitment that they developed from the highest level to the lowest level were found to be emotional commitment, commitment continuity and normative commitment, respectively. In addition, while there is a correlation between the Organizational Commitment Scale and its sub-dimensions, no relation was found between the organizational commitment and obsessive belief and the sub-dimensions of these scales. No statistically significant difference was found between age, gender, marital status, income status, psychological or psychiatric support status of socio-demographic variables and organizational commitment total score with its sub-dimensions and obsessive belief total score with its sub-dimensions. A statistically significant difference was found between educational status and normative commitment. A statistically significant difference was found between managerial level and organizational commitment total score.