Dahiliye kliniklerinde yatan hastaların yakınlarının bakım yükü ve psikometrik özelliklerinin değerlendirilmesi
The caregiver burden of inpatient relatives in internal medicine clinics and an evaluation of their psychometric properties
  1. Tez No: 548316
  2. Yazar: TUBA DOĞRU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVVA SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmada, dahiliye kliniklerinde yatan hastalara bakım verenlerin bakım yükü ve psikometrik değişkenlerinin değerlendirilmesi amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Tanımlayıcı olarak planlanan ve kesitsel araştırma modeli kullanılan çalışma; bir devlet hastanesinin dahiliye kliniklerinde, Mart-Haziran 2016 tarihleri arasında yapıldı. Araştırmaya 65 yaş üzeri bakım hastalarına primer bakım veren 174 kişi ve onların hastaları dahil edildi. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan hasta ve bakım verenlerin sosyo demografik özelliklerini içeren tanıtım formu, Zarit Bakım Yükü Ölçeği, Duygu Dışavurum Ölçeği, Durumluluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği, Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri ve Lawton ve Brady Enstrümental Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Çalışma verilerinin istatistiksel olarak değerlendirilmesi yüzde, ortalama, Mann Whitney U, Kruskall Wallis H ve Spearman korelasyon testi ile yapıldı. BULGULAR: Bakım verenlerin %81,6'sıın ağır düzeyde bakım yüküne sahip olduğu, %73'ünün şiddetli düzeyde depresif belirtileri, %88'5'inin şiddetli düzeyde anksiyete belirtileri olduğu belirlendi. Bakım verenlerin bakım yükü düzeyleri arttıkça toplam duygu dışavurum, toplam durumluluk-sürekli kaygı, depresyon, anksiyete düzeylerinin istatistiksel olarak arttığı, algılanan sosyal destek düzeyleri ve yaşam kalitesinin azaldığı saptandı. SONUÇ: Dahiliye hastalarına bakım verenlerin bakım yükünün, duygu dışavurum, kaygı, depresyon, anksiyete düzeylerinin yüksek, sosyal destek ve yaşam kalitesi düzeylerinin düşük olduğubelirlendi. Hastaların bağımlılık düzeyi arttıkça bakım yükünün arttığı ve bakım verenlerin sosyodemegrafik özelliklerinin bakım yükü, duygu dışavurum, kaygı, depresyon, anksiyete, sosyal destek ve yaşam kalitesini etkilediği belirlendi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: This study aimed to evaluate the caregiver burden and psychometric variables of caregivers in internal medicine clinics. MATERIALS AND METHOD: The present study was designed to be a descriptive study and adopted cross-sectional research model and was performed in the internal medicine clinics of a state hospital in March-June 2016. The study included 174 individuals who provide primary care to patients aged 65 and older, and the relatives of the patients. The data was obtained via an introductory form prepared by the researcher featuring the socio-demographic characteristics of the patients and caregivers, in addition to the Zarit Care Burden Scale, the Emotion Expression Scale, the State-Trait Anxiety Inventory, Beck's Depression Inventory, Beck's Anxiety Scale, Perceived Social Support Scale, the SF-36 Quality of Life Questionnaire, the Katz Index of Independence in Activities of Daily Living and the Lawton–Brody Instrumental Activities of Daily Living Scale, by face-to-face interview method. Statistical analyses of the study data were carried out by the Mann Whitney U, Kruskall Wallis H and Spearman correlation tests. RESULTS: It was determined that 81.6% of the caregivers were under heavy care burden, 73% had severely depression symptoms and 88.5% had severely anxiety problems. It was found that, with the increase in caregiver burden, total emotion expression, total state-trait anxiety, depression and anxiety levels statistically increased whereas the perceived social support levels and quality of life decreased. CONCLUSION: It was determined that the caregiver burden, state-trait anxiety, depression, anxiety levels were high in individuals who provide care to inpatients in internal medicine clinics, whereas their social support levels and quality of life levels were low. It was found that the care burden increased as the patients' dependency increased and that the socio-demographic characteristics of caregivers had an effect on their care burden, emotion expression, state-trait anxiety, depression, anxiety, social support and quality of life properties.