Hepatosellüler karsinom tanısı ile takip edilen hastaların BCLC (Barcelona Clinic liver cancer) sınıflamasına göre tedavilerinin düzenlenmesi
Regulation of treatment of patients with hepatocellular carcinoma according to BCLC (Barcelona clinic liver cancer) classification
- Tez No: 548348
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR TOPALOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç:Barcelona Clinic Liver Cancer (BCLC) sınıflandırmasının hepatoselüler karsinom hastalarının tedavilerinin planlanmasında kullanımı ve sonuçlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem:2007 ile 2016 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesinde hepatoselüler karsinom (HSK) tanısı ile takip edilen 102 hasta retrospektif olarak değerlendirildi ve BCLC kriterlerine göre sınıflandırıldı. Bulgular:Erkek/kadın oranı 4.36 (83/19), yaş ortalaması 61.3 (18-88), ortalama VKİ (Vücut kitle indeksi) 26.19 Kg/m² (17-39 Kg/m²) idi.23 hasta HCV, 51 hasta HBV, 5 hasta ise HBV ve HCV pozitifti. Ortalama tümör boyutu 5,8 cm (0.8-20 cm) saptandı. 67 hastada tümör tek iken ,35 hastada multisentrikti.Çok erken evrede (evre 0) 4 hasta,erken evrede (evre A) 20 hasta, ara evrede (evre B) 35 hasta, ileri evrede (evre C) 38 hasta, son evrede (evre D) 5 hasta vardı. Evre0 ve evre A'daki 24 hastanın 3'üne karaciğer nakli, 15'ine rezeksiyon, 6'sına TAKE (Transarteriyel Kemoembolizasyon) yapıldı. 3 hasta takiplerinde Sorafenib aldı. Evre B'deki 35 hastanın 29'una rezeksiyon, 6'sına TAKE yapıldı. 5 hasta takiplerinde Sorafenib aldı. Evre C'deki 38 hastanın 10'una rezeksiyon, 23'üne TAKE, 5'ine RFA (Radyofrekans Ablasyon) yapıldı. 17 hasta takiplerinde Sorafenib aldı. Evre D'deki 5 hastanın 2'sine TAKE yapıldı, 3'ü inoperable olarak değerlendirildi ve palyatif tedavi aldı. Sonuç:BCLC Sınıflamasında B ve C evresinde karaciğer rezeksiyonu önerilmemesine rağmen, BCLC sınıflandırmasını kullanan grupların son yıllarda değişen yaklaşımlarına benzer şekilde, çalışmamızda B evresinde olan hastaların %82.8'sine ve C evresinde olan hastaların % 26,3'üne rezeksiyon yapıldı Özellikle B evresindeki hastalarda karaciğer rezeksiyonu hastalıksız sağ kalımı ve yaşam süresini olumlu etkilemiştir Bu gruptaki hastalarda karaciğer rezeksiyonu öncelikli tedavi seçeneği olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the application of Barcelona Clinic Liver Cancer (BCLC) in the planning of treatment of hepatocellular carcinoma. Materials and Methods: Between 2007 and 2016, 102 patients treated with the diagnosis of hepatocellular carcinoma (HCC) at Karadeniz Technical University Faculty of Medicine were retrospectively evaluated and classified according to BCLC criteria. Results: Male to female ratio was 4.36 (83/19), the average of age was 61,3 (18-88), the average of BMI (body mass index) was 26,19 kg/m2 (17-39 kg/m2). Twenty-three patients were HCV, 51 patients were HBV, and 5 patients were HBV and HCV positive. Mean tumor size was 5,8 cm (0,8-20 cm). In 67 patients, the tumor was single, while in 35 patients multicentric. There were 4 patients in the very early stage (stage 0), 20 patients in the early stage (stage A), 35 patients in the intermediate stage (stage B), 38 patients in the advanced stage (stage C), 5 patients in the last stage (stage D). Of 24 patients in stage 0 and stage A, 3 had liver transplantation, 15 had resection, 6 had TACE (Transarterial Chemoembolization). Three of patients were received Sorafenib in this group. Twenty-nine of 35 patients in stage B underwent resection, and 6 patients underwent TACE. Five of patients received Sorafenib in this group. In stage C, resection was performed in 10 patients, TACE in 23 patients and RFA (Radiofrequency ablation) in 5 patients. Seventeen of patients received Sorafenib in this group. Two of 5 patients in stage D were performed TACE, 3 were considered inoperable and received palliative treatment. Conclusion:Regarding to original description of BCLC classification, liver resection was not recommended in B and C stage.Similar to recent advancementsin groups using BCLC classification, we preferred liver resection as an initial treatment optionfor patients with stage B. In accordance to our results, liver resection improves disease-free survival and over-all survival in BCLC stage B. Liver resection should be the primary treatment option in this group of patients.