Repeat level preparatory school students' causal dimensionality and their causal attributions to perceived success and failure
Sene tekrarı yapan hazırlık okulu öğrencilerinin nedensel boyutları ve başarı veya başarısızlıklarına yükledikleri nedensel atıflar
- Tez No: 548382
- Danışmanlar: PROF. DR. CENNET ENGİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışma bir devlet üniversitesinin İngilizce hazırlık okulunda sene tekrarı yapan öğrencilerin nedensel boyutlarını, ve başarı veya başarısızlığa yaptıkları nedensel atıfları incelemektedir. Çalışmada karma yöntemli sıralı açıklayıcı desen kullanılmış ve veri, önce nicel sonra nitel olmak üzere, iki aşama halinde toplanmıştır. 254 öğrencinin nedensel boyutlarını ve başarı veya başarısızlığa yaptıkları nedensel atıflarını içeren nicel veri CDS II ve LAAS aracılığıyla toplanmıştır. Ayrıca 24 öğrenci ve 8 öğretmenden yarı-yapılandırılmış görüşme aracılığıyla detaylı ve derinlemesine nitel veri toplanmıştır. Nicel veri analizi için SPSS (20.0) programı, ve nitel veri için Atlas.ti programı kullanılarak içerik analizi yapılmıştır. Bulgular öğrencilerin büyük çoğunluğunun hem İngilizce Yeterlilik Sınavı'nda (İYS) hem de genel olarak İngilizce öğrenmede, cinsiyet ve mezun olunan lise türü fark etmeksizin, kendilerini başarısız bulduklarını, ve başarı veya başarısızlıklarını uyumsuz bir yükleme tarzını işaret eden dışsal ve kişisel olarak kontrol edilemeyen sebeplere atfetme eğiliminde olduklarını ortaya koymuştur. Hem uyumlu hem uyumsuz yükleme tarzına sahip olan öğrenciler dışsal kategoride başarısızlıklarını en çok okulla ilgili olmak üzere sınavla, aile ve sosyal hayatla ilgili sebeplere atfederken, içşel kategoride psikolojik ve mental sebeplere, çaba, strateji, motivasyon, ilgi ve bilgi eksikliğine, devamsızlık, sağlık problemleri, yaş faktörü ve yeteneksizliğe atfetmişlerdir. Öğretmenlerden elde edilen veri de öğrenci verisine benzerlik göstermektedir. Bulgulara dair çıkarımlar ve öneriler çalışmada sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the causal dimensionality patterns and causal attributions of repeat level students at a preparatory school of a state university to their perceived success or failure. The study employed a mixed methods sequential explanatory design, and was conducted in two phases: a quantitative phase, followed by a qualitative phase. The quantitative data regarding the students' causal dimensionality and specific causal attributions to success or failure were collected through CDS II and LAAS from 254 students, respectively. The detailed and in-depth qualitative data were gathered via semi-structured interviews with 24 students and 8 teachers. The quantitative data were analyzed through SPSS (20.0) while the qualitative data were analyzed through content analysis by using ATLAS.ti 7 software. The findings revealed that a big majority of the students considered themselves unsuccessful both in English Proficiency Exam (EPE) and in learning English, irrespective of gender or type of high school they graduated from, and that they tended to attribute their success or failure mostly to external and personally-uncontrollable causes, indicating a maladaptive attributional style. Both maladaptive and adaptive students ascribed their failure to school-related causes most, followed by exam-specific causes, task difficulty, and family and social life-related causes in the external category, while they referred to psychological and mental causes, lack of effort and strategy, little motivation or interest, lack of knowledge, attendance and health problems, age factor and lack of ability in the internal group. Teachers came up with similar causes to those from their students. Implications and suggestions were provided for the given results.