Adana'da bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine devam eden otistik bozukluğu olan çocuğa sahip annelerde anksiyete ve depresyon düzeyinin çocuğun otistik bozukluk düzeyiyle ilişkisi
The relationship between the level of anxiety and depression in the mothers of chi̇ldren with autistic disorder and the level of autistic disorder of children in a special education and rehabilitation center in Adana
- Tez No: 548387
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ UĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırmanın amacı otistik bozukluğu olan çocuğa sahip annelerde anksiyete ve depresyon düzeyinin çocuğun otistik bozukluk düzeyiyle ilişkili olup olmadığınıaraştırmaktır. İlişkisel tarama yöntemi kullanılmış olan kesitsel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini Adana'da bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine devam eden otistik bozukluk tanısı almış 3-23 yaş arası 51 çocuk ve anneleri oluşturmaktadır. Veri toplama işlemi Gilliam Otistik Bozukluk Derecelendirme Ölçeği 2 Türkçe Versiyonu (GOBDÖ-2-TV), Beck Depresyon Envanteri (BDE), Beck Anksiyete Envanteri (BAE) ve araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik bilgi formu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi ve Basit Doğrusal Regresyon Analizi yöntemiyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether anxiety and depression levels are related with autistic disorder level in mothers who have the child with autistic disorder. This study is a cross-sectional study using relational screening method. The sample of the study consists of 51 children aged between 3-23 years who has been diagnosed with autistic disorder who is attending a special education and rehabilitation center in Adana and their mothers. The data collection has been conducted being used Gilliam Autistic Rating Scale 2 Turkish Version (GARS-2-TV), Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAE) and a sociodemographic information form prepared by the researcher. The collected data has been analyzed with the Pearson Product-Moment Correlation Analysis and Simple Linear Regression Analysis method.