Global shock transmission mechanisms-the case of emerging markets
Global şok aktarım mekanizmalari-gelişmekte olan ülkeler üzerine bir inceleme
- Tez No: 548392
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SUUT DOĞRUEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Makroiktisat alanındaki akademik yazında değişik ülke ve ülke gruplarının arasındaki karşılıklı ekonomik ve finansal bağımlılıkların kökenleri ile ilgili yapılan araştırmalar büyük önem arz etmektedir. Bu çalışma, politika yapıcılar, araştırmacılar ve piyasa yapıcılarını çok yakından ilgilendiren dış şok aktarım mekanizmalarını gelişmekte olan ülkeler açısından Türkiye özelinde değerlendirmektedir. Bu doğrultuda, varolan global VAR modeline zamanla değişen parametreler özelliği ve faktör analizini entegre ederek elde edilen detaylı bir modeli gelişmiş ve gelişmekte olan ülke verilerinden oluşan geniş bir veri setine uygulayarak bu alandaki yazına katkıda bulunmak amaçlanmaktadır. Söz konusu model bu çalışmada gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerden kaynaklı politika faizi, ekonomik büyüme, finansal koşullar ve risk iştahı şoklarının Türkiye'deki makroekonomik ve finansal koşullara etkisini tahmin etmek üzere uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar sabit parametreli ve zamanla değişen parametreli modelin tahminleri arasında farklılıklar bulunduğunu ve zamanla değişen parametreli modelin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Zamanla değişen parametreli model kullanılarak elde edilen etki tepki fonksiyonları global finansal ve risk şoklarının gayrisafi milli hasıla ve alt bileşenleri üzerindeki daraltıcı etkisini ve bu etkilerin kriz döneminde daha da belirginleştiğini göstermektedir. Bunun yanında literatürde oldukça sık rastlanılan ABD para politikasındaki sıkılaştırmanın daraltıcı etkisine dair bulgu, bu çalışmada yerini global risk şoklarına bırakmıştır. Bu çalışmanın başka bir önemli bulgusu da global ve gelişmiş ülkeler finansal koşullarında bir sıkılaşma Türkiye'deki finansal koşullarda da sıkılaşmaya yol açarken diğer gelişmekte olan ülkelerin finansal koşullarında da sıkılaşmanın ise tam tersi bir etkide bulunduğudur. Bu durum gelişmekte olan ülkelerin uluslararası sermaye akımları için rekabet halınde bulunmalari ile açıklanabilir. Hisse senedi fiyatları ve hisse senedi fiyatlarındaki oynaklık global finansal koşullardaki bir sıkılaşmadan olumsuz etkilenmekte, ve hassasiyetleri kriz dönemlerinde artmaktadır. Son olarak, modelimiz pozitif bir global makroekonomik şokun Türkiye'nin gayri safi milli hasıla ve yatırımında artışa, reel efektif döviz kurunda değerlenmeye ve dış ticaret dengesinde bozulmaya yol açtığını tahmin etmektedir. Ancak, böyle bir pozitif şok reel efektif döviz kurunda değerlenmeye sebep olduğundan enflasyonda yükselmeye yol açmamaktadır.
Özet (Çeviri)
An important task for empirical macroeconomics is to identify the origins of the interdependencies between the macroeconomic and financial conditions of different countries and country groups. This thesis attempts to improve our understanding of the transmission mechanisms of international shocks in the context of emerging markets, which is of great interest to both academics and policy makers as well as market participants. We contribute to this area of research by applying a detailed global framework that extends the existing GVAR model using factor analysis to account for the interdependencies between emerging and advanced economies. To this end, we extract global, group and country level factors that drive macroeconomic and financial fluctuations to investigate their relative importance for an emerging economy. We then incorporate these factors in a multi level time-varying parameter factor augmented global VAR model that combines aspects of factor analysis and global VAR (GVAR) models. For the purposes of this study we will limit our focus to the effects of external shocks originating from both emerging and advanced economies on the Turkish economy to evaluate the implications of external changes in interest rates, output growth, financial conditions and risk appetite on Turkey. Our results show that there are many inconsistencies between the constant parameter model and the averages of time-varying impulse responses over the sample period, suggesting that the constant parameter version of our model might be of limited interest given the time variation in our results. Moreover the impulse responses from the time-varying parameter model reveal that in response to an increase in global risk, Turkish output and its components decrease whereas trade balance improves and these effects are more pronounced during the crisis. However, contrary to the findings in the existing literature, the impulse responses to a shock to the US policy rate does not have the expected contractionary effects, potentially because we include a global financial factor along with the US monetary policy rate in our model and therefore the well documented contractionary effects of US interest rate is taken over by the global financial risk shock. Another important finding of the study is that tightening in global and advanced countries' financial conditions almost always causes a tightening in Turkish financial conditions whereas tightening in the financial conditions of emerging economies has the opposite effect possibly because emerging markets compete with each other for international capital flows. Equity prices and equity price volatility, in particular, are affected negatively by tightening global financial conditions and become more sensitive during the crisis period. Finally, in our model a positive global macroeconomic shock results in an increase in Turkish output and investment as well as an appreciation in real effective exchange rate and a deterioration in the trade balance. This positive shock, however, does not result in an increase in inflation, perhaps due to the real exchange rate appreciation.