Three essays on the dynamics of global financial contagion: A macroeconomic analysis of intangible capital
Küresel finansal bulaşmanın dinamikleri üzerine üç makale: Gayrimaddi sermayenin makroekonomik analizi
- Tez No: 863380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OZAN HATİPOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez, farklı coğrafyalardaki sermaye yapılarına incelikli bir şekilde odaklanarak şoklara verilen küresel ekonomik tepkileri incelemektedir. İlk bölüm, ekonomik şoklar sonrası toparlanma eğilimlerini inceleyerek maddi ve gayrimaddi sermaye sahipliğindeki eşitsizliklerin ekonomik sonuçları nasıl etkilediğini ortaya koymaktadır. Ar-Ge gibi gayrimaddi varlıklar bakımından zengin merkez bölgeler ile dış sermayeye bağımlı ve bilgi rantı yükümlülükleri altında olan çevre ülkeler arasındaki ayrıma önemli bir vurgu yapılmaktadır. İkinci bölüm, iki ülkeli bir makroekonomik model kullanarak küreselleşmiş bir çerçevede finansal şokların işleyişini daha derinlemesine incelemektedir. Araştırmamız, istikrarlı bir teminat işlevi gören gayrimaddi varlıkların ekonomik şoklara geleneksel fiziksel varlıklardan daha sağlıklı tepki verdiğini göstermektedir. Ayrıca çalışma, verimlilik ve kaldıraç şoklarının karmaşık aktarım mekanizmalarını vurgulayarak, kaldıraç şoklarının sermayeyi eritmesine rağmen, paradoksal olarak genel ekonomik çıktıyı teşvik ettiğini ortaya koymaktadır. Üçüncü bölümde, ampirik yöntemler makroekonomik şokların aktarım mekanizmalarını ve bunların gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomiler üzerindeki etkilerini incelemek için teorik modelleri test etmektedir. Bu analiz, gayrimaddi sermayenin maddi sermayeye oranı ile bir ekonominin finansal şoklara dayanma kabiliyeti arasında derin bir ilişki olduğunu desteklemektedir. Gayrimaddi sermaye payı daha düşük olan ekonomiler, özellikle parasal şoklara ve kaldıraç şoklarına karşı daha fazla duyarlılık göstermekte ve bu durum çevre ülkelerde yaşanan orantısız etkileri pekiştirmektedir.
Özet (Çeviri)
The dissertation intricately explores the global economic responses to shocks with a nuanced focus on capital structures across different geographies. The first chapter examines the recovery patterns post-economic shocks, revealing how disparities in tangible and intangible capital ownership impact economic outcomes. A significant emphasis is placed on the distinction between core regions rich in intangible assets, such as R\&D, and peripheries dependent on external capital and burdened with knowledge rent obligations. Chapter two delves deeper into the mechanics of financial shocks within a globalized framework, employing a two-country macroeconomic model to distinguish between core and periphery economies. Our research indicates that intangible assets, serving as stable collateral, respond more robustly to economic shocks than traditional physical forms. Moreover, the study highlights the complex transmission mechanisms of productivity and leverage shocks, revealing that while the financial sector effectively assimilates the positive economic outcomes resulting from a productivity shock, leverage shocks, despite depleting capital, paradoxically stimulate overall economic output. In the third chapter, empirical methods test theoretical models to scrutinize the transmission mechanisms of macroeconomic shocks and their impacts on advanced versus emerging economies. This analysis supports a profound relationship between the proportion of intangible to tangible capital and an economy's ability to withstand financial shocks. Economies with lower shares of intangible capital showcase increased susceptibility, particularly to monetary and leverage shocks, reinforcing the disproportionate effects experienced in peripheral regions.