Ankastre ve sürtünmeli sarkaç mesnetli binaların dinamik davranışlarının Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018'e göre belirlenmesi
Determination dynamic behaviours of building with fixed base and friction pendulum bearing to Turkish Building Earthquake Code 2018
  1. Tez No: 548424
  2. Yazar: ZAFER KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Geçmişteki büyük ölçekli depremlerin oluşturduğu etkiler araştırıldığında, büyük sayıdaki can kayıplarının yanı sıra depremin ardından günlük hayatın sürdürülebilmesi için önemli ve kullanılması gerekli olan yapıların büyük kısmının göçtüğü veya kullanılması imkansız hale geldiği saptanmıştır. Ülkemizin özellikle büyük fay hatlarının üzerinde bulunması depreme dayanıklı yapı tasarımının önemini artırmaktadır. Depreme dayanıklı yapı tasarımı yöntemlerinden biri olan sismik izolasyon yöntemlerinde hedef; yapının zeminle olan etkileşimini deprem izolatörleri vasıtası ile yalıtarak zeminden deprem hareketi ile yapıda oluşan etkilerin azaltılmasıdır. Hazırlanan yüksek lisans tez çalışmasında depreme dayanıklı yapı tasarımının geleneksel ilkelerinden bahsedilmiş ve ayrıca günümüzde yaygın olarak kullanılan sismik izolasyon yöntemleri örnekleri ile açıklanmıştır. Sismik izolasyonların hesap ve tasarım ilkeleri Türk Deprem Yönetmeliği 2018'de yer bulduğundan dolayı, hesap ve tasarım Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018'e göre yapılmıştır. Ankastre mesnetli ve sürtünmeli sarkaç izolatör uygulanan betonarme hastane binasının analizi ETABS sonlu eleman paket programıyla malzeme, kesit ve ölçüleri sabit tutularak yapılmıştır. Her iki binanın zaman tanım alanında analizi 11 adet deprem kaydı ve 90 derece döndürülerek elde edilen yükleme durumlarına göre yapılmış, yerdeğiştirme ve kesit etkileri elde edilmiştir. Hazırlanan tez çalışmasının son kısmında elde edilen mutlak kat ötelemeleri, kat ivmeleri, taban kesme kuvvetleri ve kesit tesirleri grafik olarak her iki bina için sunulmuş, sismik izolasyonun depremin etkilerini sönümlemedeki etkinliği elde edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
When the effects of large-scale earthquakes in the past are investigated, besides the large number of life losses, it has been determined that most of the structures that are important and necessary to be used for continuing the daily life have demolished or have become impossible to use after earthquake. The fact that our country is located especially on the large fault lines increases the importance of earthquake resistant structural design. Target in the seismic isolation methods which are one of earthquake resistant structural design methods is to reduce the effects of the earthquake motion by the earthquake to isolate the interaction of the structure with the ground with the aid of earthquake isolators. In the master thesis study prepared; the traditional principles of the earthquake resistant structural design are mentioned and also frequently used seismic isolation examples are explained. Because of the fact that calculations and design of seismic isolations take place Turkey Building Seismic Code 2018, calculations and design have been made according to this seismic code. Analysis of the reinforced concrete hospital building with fixed supported and friction pendulum isolator has been carried out by keeping the material, section and dimensions constant with ETABS integrated finite element package program. Time history dynamic analysis of both building has been performed to 11 earthquake record and 90 degrees rotation loading case, displacement and cross-section effects has obtained. In the last part of the thesis; absolute story displacements, story accelerations, story shear forces and cross-section effects has been presented as graphic for both building. Efficiency of seismic isolation in damping the effects of earthquake has been try to obtain.