Polihidramnios tanılı diyabetik ve diyabetik olmayan hastalarda perinatal sonuçların karşılaştırılması
Comparison of perinatal outcomes in diabetic and non-diabetic patients with diagnosed polyridramnios
- Tez No: 548447
 - Danışmanlar: UZMAN ELİF TOZKIR
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 57
Özet
AMAÇ: Polihidramnios tanılı diyabetik ve non-diyabetik gebelerin perinatal sonuçlarının karşılaştırılması GEREÇ VE YÖNTEM: Ocak 2016 – Ocak 2018 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği' ne gebe takibi amacıyla gelip takip sırasında polihidramnios tespit edilmiş hastalar ve dış merkezden polihidramnios nedeniyle yönlendirilmiş hastalar arşiv dosyalarından ve elektronik kayıt sisteminden geriye dönük olarak incelenmiştir. Hastalar yaş, gravida, parite, doğum şekli, doğum endikasyonu, doğum kilosu, apgar skorları, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi ihtiyacı açısından kaydedilmiştir. 20 yaş altı ve 40 yaş üstü gebeler, fötal yapısal ve kromozomal anomaliler, çoğul gebelikler, plasental anomali veya invazyon anomalileri, yardımcı üreme teknikleri ile oluşan gebelikler, hidrops fetalis ile komplike olan, ölü doğumla sonuçlanan olgular çalışma dışı bırakılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanılmıştır. BULGULAR: Çalışma yaşları 20 ile 40 arasında değişmekte olan toplam 199 kadın olgu üzerinde yapılmıştır. Yaş ortalaması 30.15±5.30 yıldır. Olguların 89'u (%44.7)“Diyabetik Gebe”, 110'u (%55.3)“Non-Diyabetik”gebedir. Gravida sayıları 1 ile 9 arasında değişmekte olup, medyanı 3'tür. Parite sayıları 0 ile 7 arasında değişmekte olup, medyanı 1'dir. Diyabetik olguların yaş ortalaması ve parite sayısı, Non-Diyabetik grubun yaş ortalaması ve parite sayısından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Gruplar arasında doğum kiloları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To compare the perinatal outcomes of diabetic and non-diabetic pregnant women diagnosed with polyhydramnios MATERIAL AND METHOD: Between January 2016 and January 2018, the data belong to patients who admitted to Zeynep Kamil Women and Children Diseases Training and Research Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology, and diagnosed with polyhydramnios during their pregnancy follow-up period and those who were directed from the external health care centers were scanned retrospectively from archival files and electronic registry system. Patients were recorded in terms of age, gravida, parity, type of delivery, birth indication, birth weight, apgar scores and need for neonatal intensive care unit. Pregnant women under the age of 20 and 40 years, fetal structural and chromosomal anomalies, multiple pregnancies, placental anomaly or invasion anomalies, pregnancies formed by assisted reproductive techniques, cases that resulted in stillbirth and complicated by hydrops fetalis were excluded from the study. When evaluating the findings obtained in this study, IBM SPSS Statistics 22 for statistical analysis (SPSS IBM, Turkey) program is used. RESULTS: A total of 199 women aged between 20 and 40 years were included in the study. The mean age was 30.15 ± 5.30 years. 89 (44.7%) of the cases had Gestastional Diabetis and 110 (55.3%) were non-diabetic pregnant women. Gravida rates ranged from 1 to 9, with a median of 3. Parity numbers ranged from 0 to 7, with a median of 1. The mean age and parity of the diabetic patients were significantly higher than the mean age and parity of the non-diabetic group. There was a statistically significant difference between the groups in terms of birth weight.