Okzaliplatinin elektrokimyasal özellikleri ve miktar tayini
Electrochemical behaviors and determination of oxaliplatin
  1. Tez No: 548458
  2. Yazar: MEHMET ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR LEVENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışmasında, sitotoksik özelliğe sahip anti kanser etki gösteren Okzaliplatin için basit, hızlı ve duyarlı bir voltametrik yöntem geliştirilmiştir. Bor katkılı elmas (BDD) elektrotu katodik yönde 0.5 M H2SO4 ortamında elektrokimyasal olarak aktive edilmiştir. Okzaliplatinin elektrokimyasal özellikleri BDD elektrot yüzeyinde kare-dalga ve dönüşümlü voltametri teknikleri kullanılarak incelenmiştir. Kare-dalga voltametri tekniği kullanılarak Britton Robinson (BR) tamponu (pH 5.0) içerisinde Okzaliplatin, +1.01 V (vs. Ag/AgCl) gerilim değerinde iyi belirlenmiş voltametrik bir yanıt vermiştir. Geliştirilen voltametrik teknik BR (pH 5.0) ortamında 1.0-4.5 μM derişim aralığında doğrusal olduğu ve gözlenebilirlik sınırı 0.276 μM (0.109 μg mL-1) olarak saptanmıştır. Önerilen yöntem Okzaliplatin ilaç şekillerine başarılı bir şekilde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a simple, rapid and sensitive voltammetric method for Oxaliplatin, which has anticancer effect with cytotoxic properties has been developed. The BDD electrode is electrochemically activated in the cathodic direction at 0.5 M H2SO4. The electrochemical properties of oxaliplatin have been investigated using square-wave voltammetry and cyclic voltammetry techniques on the surface of the BDD electrode. Using square-wave stripping mode, oxaliplatin has yielded a well-defined voltammetric response in Britton-Robinson buffer BR (pH 5.0) at +1.01 V (vs. Ag/AgCl). The voltammetric technique developed has been detected to be linear in the BR (pH 5.0) environment in the 1.0-4.5 μM concentration range and the detection limit to be 0.27665 μM (0.109 μg mL-1). The proposed method has successfully been applied to pharmaceutical formulations of Oxaliplatin.