Gri suyun fenton prosesi ile arıtımı
Treatment of graywater via fenton process
- Tez No: 548465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ŞAHİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma kapsamında, gri suyun KOİ, anyonik ve non-iyonik yüzey aktif madde parametrelerinin klasik Fenton uygulaması ile giderimi çalışılmıştır. Çalışmada kullanılan gri su sentetik olarak hazırlanmıştır. Tüm deneyler laboratuvar ölçekli sistemde gerçekleştirilmiştir. Atıksuya uygulanan Fenton oksidasyonu sonucunda KOİ, anyonik ve non–iyonik yüzey aktif madde hedef parametreleri için, optimum pH, Fe+2 ve H2O2 miktarları belirlenmiştir. Böylece KOİ, anyonik ve non–iyonik yüzey aktif maddelerin giderimi araştırılmıştır. Klasik Fenton prosesinde optimum koşullar; [pH] = 7,4, [Fe+2] = 50 mg/L, [H2O2 ] = 50 mg/L olarak belirlenmiştir. Belirlenen optimum şartlar altında ise KOİ, anyonik ve non-iyonik yüzey aktif maddelerin giderim verimleri sırasıyla % 75, %99,9 ve % 99,45 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the treatment of grey water via the classical Fenton process was investigated for the removal of KOİ, anionic and non-ionic surfactants. Synthetic grey water was used in the study. All experiments were carried out in the laboratory scale. As a result of Fenton oxidation, optimum pH, Fe+2 and H2O2 doses were determined for KOİ, anionic and non–ionic surfactant that were selected as target parameters. Thus, KOİ, anionic and non–ionic surfactants were analysed. The optimum conditions in the classical Fenton process were determined as [pH] = 7,4, [Fe+2] = 50 mg/L, [H2O2] = 50 mg/l. Under the optimum conditions, KOİ, anionic and non-ionic surfactants were determined as 75%, 99,9% and 99,45% respectively