Kapsaisinin insan kıkırdak dokusunun normal ve kanserli hücrelerine etkisinin in vitro koşullarda incelenmesi
Investigation of the effect of capsaicin on normal and cancerous cells of human cartilage tissue in vitro
  1. Tez No: 548464
  2. Yazar: NAGİHAN HELVACI DURMAZOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABAHATTİN CÖMERTPAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Moleküler Tıp, Onkoloji, Bioengineering, Molecular Medicine, Oncology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kondrosarkom, kemik kanserleri türleri içinde en yaygın görülen ikinci türdür. Bu kanser türünde fibröz bağ doku etki görür ve kıkırdak ve kemik anormal düzeylerde büyüme gösterir. Kapsaisin, kırmızı acı biberde bulunan aktif bir ikincil metabolittir. Kapsaisinin glioma, meme kanseri, idrar kesesi kanseri ve kan kanseri gibi birçok farklı türden kanser hücreleri üzerinde öldürücü etkisi olduğu gösterilmiştir. Etki mekanizmasını açıklamaya yönelik yapılan çalışmalar, kapsaisinin kanser hücrelerinde hücre döngüsü ve apoptoz süreçlerini etkilediğini ortaya koymuştur. Ancak kapsaisinin kıkırdak hücreleri üzerine etkisi için yapılan çalışmalar bu etkinin benzer bir şekilde gerçekleşip gerçekleşmediğini ortaya koyamayacak denli kısıtlıdır. Bu tezin amacı; in vitro koşullar altında kapsaisin muamelesinin, sağlıklı ve kanserli kıkırdak hücrelerinin hayatta kalabilirliklerini nasıl etkilediğini saptamak ve hücrelerin apoptoz, migrasyon ve invazyon yeteneklerindeki değişikliklere ışık tutmaktır. Çalışmamızda, kondrosarkom ve kondrosit hücrelerinde kapsaisinin IC50 değerleri, hem fetal sığır serumu (FBS) içeren hem de içermeyen ortamda MTS aracılığıyla belirlenmiştir. Buna göre FBS'li ortamda IC50 değeri OUMS (kondrosarkoma) hücreleri için 254 μM CHO (sağlıklı kondrosit) hücreleri için ise 284 μM olarak hesaplanmış ve iki yönlü ANOVA testi bu değerlerin istatiksel olarak bir fark taşımadığını ortaya koymuştur (p>0.05). Western blot aracılığıyla FBS'siz ortamda Siklin E seviyesinde anlamlı bir düşüş olduğu gözlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
Chondrosarcoma is the second most common type of bone cancer. In this type of cancer, fibrous connective tissue becomes affected and cartilage and bone grow at abnormal levels. Capsaicin is an active secondary metabolite found in red hot pepper. It has been shown that capsaicin may have lethal effects on different types of cancer cells such as glioma, breast, urinary bladder, and blood cancers. Attempts to elucidate the mechanism of its action have revealed that capsaicin interferes with the cell cycle and apoptotic pathways of cancer cells. However, studies on the effect of capsaicin on cartilage cells have remained so limited that it is virtually unknown whether a similar action also applies to chondrosarcoma or not. The aim of this thesis is to determine how capsaicin treatment under in vitro conditions may affect the survival of healthy and cancerous cartilage cells, and to shed light on changes in apoptotic pathways as well as migration and invasion abilities of the cancer cells. In our study, we determined the IC50 values of capsaicin on cancerous and healthy cells of cartilage grown in both fetal bovine serum (FBS)-containing and not-containing (non-FBS) media by MTS. Accordingly, the IC50 value in FBS-containing medium was calculated as 284 μM for CHO (chondrocyte) and as 254 μM for OUMS (chondrosarcoma) and two-way ANOVA analysis revealed that these values did not differ statistically (p> 0.05). In the cells grown in non-FBS medium, a significant reduction in the level of cyclin E protein (p0.05).