Yüzeysel temellerin meta-sezgisel yöntemlerle optimum tasarımı
Optimum design of shallow foundations by meta-heuristic methods
- Tez No: 548467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AYDOĞDU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 351
Özet
Yapı mühendisleri kaynakları en verimli şekilde kullanmak adına uygulanabilir tasarımlar arasından en uygun olanı bulma çabası içindedir. Bu çabaların amacı maliyeti minimum yapmaktır ve bunun için ise stabilite ve dayanım koşullarını sağlayan en uygun (optimum) tasarımların bulunması gerekir. Çalışmamızda öncelikle yüzeysel temellerin hesap ve konstrüktif esasları irdelenmiştir. Yüzeysel temellerin projelendirilmesi ve uygulanması aşamalarında boyut ve maliyet arasındaki en uygun ilişkiyi bularak optimizasyonunu sağlamak amacıyla projelendirmeye yardımcı yazılım olarak YTOP (Yüzeysel Temellerin Optimizasyon Programı) optimizasyon yazılımı TS500 (2000) Şartnamesine göre analiz yapmak için, SFOP (Shallow foundation optimization programme) optimizasyon yazılımı ise ACI318-14 (Amerikan şartnamesi) şartnamesine göre analiz yapmak için oluşturulmuştur. Çalışmamızda kullanılmak üzere üç adet tekil temel, üç adet sürekli temel ve üç adet radye temel yapı örnekleri temin edilmiştir. Bu temel örneklerinin karşılaştırılması amacıyla STA4-CAD yazılımında modellenerek analizleri yapılmıştır. Daha sonra temel örneklerinin YTOP yazılımında optimize edilebilmesi için veri girişi için gerekli olan SAP dosyalarının oluşturulması amacıyla, örneklerin SAP2000 analiz yazılımında modellenmesi yapılmıştır. Aynı temel örnekleri tarafımızca yazılan YTOP optimizasyon yazılımında TS500 e göre analiz edilerek optimize sonuçlar elde edilmiştir. Temel örnekleri Yapay Arı Kolonisi (YAK) Bio-Coğrafya (BC), Arama Grup (AG) meta sezgisel optimizasyon yöntemleri kullanılarak optimize edilmiştir. Seçilen örneklerin tamamı uygulanmış örnekler olup elde edilen optimum tasarımların gerçek tasarımlarıyla karşılaştırılması amaçlanmıştır. SAP yazılımında modellenen, YTOP yazılımında optimize edilen tekil, sürekli ve radye temel örneklerinin sonuçları, aynı örneklerin STA4-CAD yazılımında yapılan analiz sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Yüzeysel temellerin optimizasyonunu Amerikan şartnamesine göre çözen farklı bir optimizasyon programı SFOP yazılmıştır. Temel örnekleri SFOP yazılımında aynı meta-sezgisel yöntemlerle optimize edilmiştir. Elde edilen sonuçlar optimizasyon yazılımı açısından STA4-CAD yazılımı ile TS500 ve ACI318.14 ile karşılaştırılarak oluşturulan optimizasyon yazılımının verimliği incelenmiştir. Sonuç olarak yüzeysel temellerin YTOP ve SFOP yazılımları ile metasezgisel yöntemler kullanılarak yapılan optimizasyon analizlerinde beton, donatı ve özellikle maliyet yönünden ciddi oranda fayda sağlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Civil engineers intend to find the most appropriate design from applicable designs to use resources more efficiently. The aim of these efforts is to make the cost minimum. For this reason, the most suitable designs providing stability and strength conditions have to be found. In this study, calculation and constructive basis were examined. YTOP optimization software analysing according to TS500 (Turkish spesification) spesification and SFOP (Shallow foundation optimization programme) optimization software analysing according to ACI318-14 spesification are both created for being the helper software finding the most suitable relation between dimension and cost and making optimization in designing. In this study, three spread footing samples, three combined footing samples and three mat foundation samples were supplied for use. These samples were modelled and analysed in STA4-CAD software for comparison. After this step, the SAP2000 (Static Analyse Programme) files, required for data input that is necessary for optimization of the samples in YTOP software, were created in SAP analyse software. Same samples were analysed in YTOP software according to TS500 spesification. Then obtained optimized results. The samples were optimized by using meta-heuristic optimization methods as artificial bee colony, biogeography based optimization and group search optimizer. The samples used were taken from real life to make a comparison between obtained optimum designs and real life designs. The results of spread footing, combined footing and mat foundation samples modelled in SAP software and optimized in YTOP software were compared with the results of samples obtained from analyses in STA4-CAD software. After this process, the SFOP software was created based on analysing the optimization of shallow foundations according to ACI spesification. Same samples were optimized in SFOP software by using the same meta-heuristic optimization methods. The efficiency of the softwares (YTOP and SFOP) that we created, were examined by comparing the results obtained from YTOP and SFOP softwares according to TS500 and ACI spesifications and STA4-CAD software. As a result, serious benefits in terms of concrete, steel area and especially cost, were seen in optimization analyse results obtained in YTOP and SFOP softwares by using meta-heuristic methods.