Investigation of methane production potential of industrial sludges with domestic sludge during anaerobic digestion
Endüstriyel arıtma çamurlarının evsel çamur ile karıştırılarak anaerobik çürütücü ile metan üretim potansiyelinin belirlenmesi
  1. Tez No: 548468
  2. Yazar: HAZAL AKSU BAHÇECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİKA DİLEK SANİN, DOÇ. DR. SELİM LATİF SANİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Evsel çamurun stabilizasyonun ve biyogaz üretiminin sağlanması için anaerobik çürütücüler kurulmuştur. Fakat endüstriyel çamurlar için anaerobik çürütücülerin uygulanmasında sınırlı sayıda uygulama bulunmaktadır. Bu çalışma kapsamında, iki farklı organize sanayi bölgesinde (OSB) ve tekstil endüstrisinde üretilen çamurlar, kentsel çamur ile karıştırılarak ultrasonla ön arıtım uygulanarak ve uygulanmayarak enerji üretim potansiyeli biyokimyasal metan üretim testi ile belirlenmiştir. Çalışmada kullanılan çamurlar oranları ile birlikte sadece endüstriyel çamur (A), sadece evsel çamur (D) veya karışımlar (B: 2:1 endüstriyel: evsel; C: 1:2 endüstriyel: evsel; E: 0,5:2,5 endüstriyel: evsel) olarak belirlenmiştir. Çalışma boyunca biyogaz miktarı ve metan yüzdeleri ölçülmüştür. Reaktör işletimlerinin sonunda, toplam katı madde, toplam askıda katı madde, uçucu katı madde ve uçucu askıda katı madde giderimleri ve pH ölçülmüştür. Sadece endüstriyel çamur içeren örneklerde (reaktör A), Toplam katı madde giderimi OSB I, OSB II ve tekstil endüstrisi için sırasıyla %11, %11 ve %8 olarak belirlenmiştir. Öte yandan, uçucu katı madde giderimleri, aynı reaktörler için; %20, %20 ve %11 olarak tespit edilmiştir. KOİ giderimleri ise OSB I çamuru için %17, OSB II çamuru için %15 ve tekstil endüstrisi çamuru için %6,5 olarak belirlenmiştir. Sadece evsel çamurun anaerobik çürütücüdeki ortalama giderimleri ise %23 toplam katı madde, %46 uçucu katı madde ve %36 KOİ'dir. Birlikte çürütme reaktörleri, reaktörlerin içerdikleri çamur oranlarına göre gerçekleştirilmiştir. Birim KOİ gideriminin metan üretim miktarına oranı, reaktör A bazında bakıldığında, OSB I için 0,11 L/g, OSB II için 0,13 L/g ve tekstil endüstrisi için 0,12 L/g'dır. Endüstriyel çamurlar evsel çamur ile birlikte çürütüldüğünde biyogaz üretim potansiyeline sahiptirler. Endüstriyel çamur eklendikçe üretilen biyogaz miktarında azalma beklenenden çok olmasına rağmen sonuçlara göre, endüstriyel çamur ile evsel çamurun birlikte çürütülmesi mümkün gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Anaerobic digestion has been established as a sludge stabilization and biogas production method for domestic sludge. However, anaerobic digestion has limited success in industrial sludge applications. In this thesis sludge from two different Organized Industrial Districts (OIDs) and textile industry are mixed with urban wastewater sludge with and without ultrasound pretreatment to investigate their energy production potential by using BMP tests. Sludges were digested alone (A for industrial, D for domestic sludge) or in mixtures (B: 2:1 industrial: municipal; C: 1:2 industrial: municipal; E: 0.5:2.5 industrial: municipal). During the operation biogas amount and methane percentage were measured. At the end of reactor operation, removals of total solids (TS), total suspended solids (TSS), volatile solids (VS) and volatile suspended solids (VSS) as well as pH were measured. TS removal for OID I, OID II and textile sludges were found as 11%, 11%, 8%, respectively for industrial sludge samples only (reactor A). On the other hand, VS removal were found as 20%, 20%, 11%, respectively for the same reactors. COD removal for OID I, OID II and textile sludges alone were found as 17%, 15%, 6.5%, respectively. When the municipal sludge was digested its average TS, VS and COD removals were 23%, 46% and 36%, respectively. The co-digestion reactors performed in accordance with the proportion of sludge that they contained. The methane amount produced per g of COD destroyed for only the industrial sludges were 0.11 L/g, 0.13 L/g and 0.12 L/g, respectively. The industrial sludges co-digested with the domestic sludge have biogas production potentials. Even though adding industrial sludge reduced the observed biogas amount to lower than that expected, results show that it is possible to co-digest industrial sludge with municipal sludge together.