Bölgesel güvenlik çerçevesinde Afganistan'ın yalıtıcı (Insulator) konumunun çok taraflı dış politika ile aşılması
Regional security: A struggle to overcome Afghanistan's insulation through multilateral foreign policy
  1. Tez No: 548518
  2. Yazar: MOHAMMAD MAHDİ ZAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİRET HÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Afganistan, Güney Asya ve Orta Doğu bölgesel güvenlik bileşenleri (kompleksleri) arasında yalıtıcı bir devlettir. Zayıf olan yalıtıcı devletler, çevresindeki güvenlik bileşenlerinin güvensizliğinden etkilenir; ancak bu devletler var olan konumlarını değiştirebilirler. Güvenlik tehditleri üzerine yükselen bölgesel endişeler, Güney ve Orta Asya bölgesindeki ekonomik projeler ve bu projelerin gerçekleştirilebilmesi açısından Afganistan'ın kilit konumu, bu ülkeyi yalıtıcı bir devlet olmaktan çıkarabilir. Bu faktörler aynı zamanda bölge ve Afganistan'daki güvenlik sorunlarının çözümü için Kopenhag Okulu çerçevesinde bölgesel bir uzlaşma (konsensüs) mekanizması oluşturma şansını da ortaya çıkartabilir. Afganistan'da kurulacak güçlü bir hükümet, toplumsal ve siyasal güvenlik sorunlarını çok taraflı bir dış politika ile aşabilmesi durumunda Afganistan'ı yalıtıcı pozisyondan çıkarıp ülkenin güvenliğini ve ekonomisini geliştirebilir.
Özet (Çeviri)
Afghanistan is an insulator state between South Asia, Middle East, and Central Asia regional security complexes. Insulator states are weak states that keep their surrounding regional security complexes apart and suffer insecurity from them. However, these states can change their insulation position. In case of Afghanistan, the rising regional concerns on security threats, regional economic projects, and Afghanistan's key position for the realization of these projects are the possible chances to develop a regional consensus on the solution of security problems in the region and Afghanistan. A strong central government with minimum societal and political security problems, by following a multilateral foreign policy can overcome Afghanistan's insulation and solve the country's security problems.