Elektrokimyasal yöntemle anodize edilmiş bireysel abutmentların siman bağlantılarının ve mikrobiyolojik tutulumlarının incelenmesi
  1. Tez No: 548567
  2. Yazar: BÜŞRA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOMURCUK ÖVÜL KÜMBÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; 4 farklı yüzey özelliğine sahip titanyum blokların 3 değişik siman kullanılarak yapıştırılması ve gerilme dayanımlarının ölçülmesi; bu farklı yüzeylere tutunan 5 farklı Candida türünün adezyonlarının değişik ölçüm yöntemleriyle karşılaştırılmasıdır. Yöntem: 5 mm boyunda 10 mm genişliğinde 64 adet titanyum blok üretildi. Mekanik testte Grup 1 elektrokimyasal metod ile anodize olup parlak yüzey edildi, grup 2 anodize edilmiş mat yüzey, grup 3 anodizasyon uygulanmaksızın mat yüzeylerden oluşturuldu, grup 4 ise kontrol grubu olarak belirlenip herhangi bir yüzey işlemi yapılmadı. Bu gruplar rezin siman, polikarboksilat siman ve cam iyonomer simanlarla çiftler halinde yapıştırıldı. Tensile test cihazı yardımıyla 0.5 mm/ dk hız ile çekilip sonuçlar Newton cinsinden kaydedildi. Elde edilen değerler SPSS IBM v.25 programı ve Kruskal- Wallis yöntemi ile istatistiksel olarak incelendi. Mikrobiyolojik test için ise materyaller dört gruba (Gl, G2, G3 ve G4) ayrıldı. Gl; yüzeye yapışmış hücrelerin qPCR ile ölçülmesi için, G2; agar plakalarındaki canlı hücrelerin sayımı için, G3; canlı / ölü hücre analizi için ve G4 grubu; taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizi için gruplandı. Gruplar otoklav ile sterilize edildi. Adezyon incelemesi için iki hücre bileşimi hazırlandı. Bir bileşim (C1), sadece C. albicans içerirken, diğer bileşim (C2), C. albicans, C. glabrata, C. krusei, C. tropicalis ve C. parapsilosis içerikli hazırlandı. CHROMAgar besiyerinde petri plak sayımı yapıldı, q PCR 'da ise kopya DNA sayımı yapıldı. Adeze olan mayalar üzerinde sonikasyon işlemi yapılarak canlı/ ölü mikroorganizma sayımı yapıldı. Bulgular: Mekanik testte Grup 2'ye ait örnekler en yüksek gerilme dayanımını (56.33N +- 8.33) gösterirken, grup 4 ise en düşük gerilme dayanımını (7.75 N+- 2.22) gösterdi (p≤ 0.05). Bu iki grubun değerleri arasındaki fark anlamlı bulundu. Mikrobiyolojik testlerde ise; bloklar üzerine en fazla adeze olan maya C. glabrata olarak; (parlak saf titanyum blokta 547 adet +- 1,83) en az adeze olan maya ise C. tropicalis olarak ( her bir blokta 0 adet +- 0) belirlendi (p≤ 0.05). Elde edilen veriler SPSS IBM v.25 programı ve tek yönlü ANOVA ile istatistiksel olarak incelendi. Sonuç: Mekanik test sonuçları çalışmanın hipotezini de doğrulayacak şekilde; titanyum bloklara uygulanan elektrokimyasal anodizasyon işleminin çekme dayanımını artırdığı yönünde belirlendi. Mikrobiyolojik test sonuçlarında ise anodizasyonun ve parlak yüzeyin maya adezyonunu artırdığı, C. tropicalis' in hiçbir titanyum bloğa adeze olamadığı ve ortamda diğer 4 çeşit mayaların varlığının C. albicans tutulumunu artırdığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Investigation of bond strengths of different cements anodized individual abutments by electrochemical method and comparison of the adhesions of 5 different Candida species attached to these different surface properties. Purpose: The purpose of this study was evaluation of tensile strengths of 3 different provisional luting methods on titanium blocks and the calculation of the adhesions of 5 different Candida species attached to these different surface properties. Material and method: 64 titanium blocks of 5 mm height and 10 mm width were produced. Group 1 were electro chemically anodizated, group 2 electro chemically anodizated and roughened, group 3 were just roughtened, and group 4 were not processed (control group). Total sample number was 64 (n=16 x4) and 32 pairs of the blocks luted with Resin Cement, Polycarboxylate Cement, Glass Ionomer Cement and tested their tensile strengths. Tensile strengths were measured in a universal testing machine at a crosshead speed of 0.5 mm/ min and recorded the fracture load (Newton). Strength values were calculated and statistically analyzed by IBM SPSS v25 programme and Kruskal- Wallis method. For microbiological testing materials were divided into four groups (G1, G2, G3 and G4). Gl; for measuring the adhered cells with qPCR, G2; for the counting of living cells in agar plates, G3; for live / dead cell analysis and G4 group; were grouped for scanning electron microscopy (SEM) analysis. Groups were sterilized by autoclave. Two cell compositions were prepared for adhesion examination. One compound (C1) contained only C. albicans, while the other compound (C2), C. albicans, C. glabrata, C. krusei, C. tropicalis and C. parapsilosis were prepared. Petron plaque was counted in CHROMAgar medium, and copy DNA count was performed in q PCR. A sonication was performed for showing a live / dead microorganism count. Results: Group 2 which exhibited the highest tensile strength ( 56.33 N+- 8.33) and while the group 4 showed the lowest tensile strength (7.75 N+- 2.22) compared to other groups (p ≤ 0.05). These two groups compared with each other and was a statistically significant between these groups 2 and 4. In microbiological tests C. glabrata as the most adeze on the blocks; (547+- 1.83 in bright pure titanium block) and least adherence were determined as C. tropicalis (0 in each block). (p≤ 0.05). The data were analyzed statistically with SPSS IBM v.25 program and one-way ANOVA. Conclusions: The results confirmed the study hypothesis, showing a positive relation between the tensile strength values and the material properties anodizated. In microbiological test results, it was determined that anodization and smooth surface increased yeast adhesion and C. tropicalis could not be adhered to any titanium block and the presence of other 4 types of yeast in the environment increased C. albicans involvement.