İki kutuplu dolgulu bir elektrokimyasal kolon reaktöründe kobalt (II) asetat'ın yükseltgenmesi
  1. Tez No: 2551
  2. Yazar: ALTAN GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK PEKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1983
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışmada büyük bir endüstriyel potansiyele sahip Kobalt (III) Asetat' in iki kutuplu dolgulu bir elektrokimyasal kolon reak törü kullanarak sentezi yapılmıştır. Reaktörde dolgu maddeleri ve elektrot olarak grafit kullanıl mıştır. Reaktör boyunun bir parametre olabileceği düşünülerek deği şik iki uzunluktaki reaktörlerde çalışılmış, bu reaktörlerde en dü şük dirence sahip yalıtkan kullanıldığında optimum koşula ulaşıl mıştır. Kontrollü potansiyelde yapılan çalışmalarda birim hücre geri liminin 4-5 Volt civarında olduğu ve elektrolitin akış hızının 0,133 lt/st olduğu koşullarda, Kobalt (II) Asetat 'm en fazla %25' lik bir dönüşüm gösterdiği bulunmuştur. Ayrıca deney sonuçlarından kaskat şeklinde çalışmanın da pek uygun olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, industrially important Cobalt (III) Acetate was synthesized in a bipolar electrochemical packed-column reactor. Graphite, both as packing and electrode material, was used in the reactor. Thinking that length of the reactor might be a para meter, two separate reactors with different length were used. Op timum conditions were reached only when minimum-resistance- insula tors were used in these reactors. Under controlled potentials, maximum conversion of Cobalt (II) Acetate was found to be only 25% under the conditions of unit cell potential of 4-5 Volts and of electrolyte flow rate of 0,13 3 lt/hr. Furthermore, it was concluded from experimental results that, cascade op.era.tian.. would not be a suitable approach for this pur pose. 11