Gaziantep yöresinde koyunlarda görülen yapağı dökülmesi ve toprak yalama sendromu üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 54861
  2. Yazar: ALİ ÖZDEDE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VEYSİ ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
6.ÖZET Bu çalışma Gaziantep bölgesinde görülen yapağı dökülmesi ve yalanma sendromunaolan minerallerin yetmezliklerininve gelecek yıllarda aynı yakaların tekrarlanmasını önlemek için gerekli suplementasyonların yapılması amacıyie gerçekleştirildi, Buiçin 40 parakeratoz, 4 hiperkeratoz, 40 alopesili, 14 adet yalanma gösteren ve 10 adet de kontrol grubu olarak sağlam koyunlardan olmaktoplam 108 toyundan serum Cu, Zn ve Fe düzeyleri ile 40 adet parakeratozlu ve 10koyundan PCV, RBC ¥6 MCV değerlerine bakıldı, Dört adet hiperkeratoz gösteren toyun dışında diğer hayvanların genel sisten* muayeneleri sonucu sıhhatlerininiyi olduğuedildi. 4 hiperkeratozlu koyunda ise anoreksi, kaşeksi ve depresyon görüldü. Bu 4 hayvan kan alımını takiben bir hafta içindesevkediidi. 1. Grupdaki 40 adet parakeratozlu koyunda; Cu* nün kontrol grubuna göre önemli(P< 0,001 ), Fe'nin ise daha az önemli oranda (P< 0,05} düştüğü, Zn'dekî düşüşün ise önemsiz (P> 0.05)olduğuedildi, 2.
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY This study hasperformed to determine the deficîency of minerals cause alopecîa and licking syndrome and to make necessary suppternentations in order to prevent suchin the following years, in Gaziantep, For this aim, 108 sheepused. 40 of them ha¥e had 40 of them had alopecia, 14 of them have had licking, 4 of themhadand last 10consfituted control group. Cu, Zn and Feof ali thestudied. PCV, RBC and MCVof controi group and 40 controlled. At the ertd of systemic examination it hasal! the sheep 4 thathadyery healty. 4that hadöbseıved toanorexia,and After bleeding4been to slaughter-house in a week. in the first group consisted of 40 sheep that have had parakeratosis, it hasthat Cufallen down at a significant ( p0.05 ). In the second group that consisted of 40 sheep that have had alopecia, it has been determined that Cu level has fallen down at a significant rate ( p0.05 ).