Yumurta tavuklarında bazı biyokimyasal kan parametrelerinin (GSH, Hb ve Tf tipleri ve Mn) tayin edilmesi ve yumurta verimi üzerine etkilerinin araştırılması
Determination some biochemical parameters (GSH, Hb and Tf types and Mn) in laying hens and study its efects on Egg production
  1. Tez No: 54860
  2. Yazar: SEMİHA DEDE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAYATİ ÇAMAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu çalışma hibrit yumurta tavuklarında bazı biyokimyasal kan parametrelerini ve yumurta verimini ve yumurtaya başlama yaşının nasıl etkilendiğini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada glutatyon ve manganez konsantrasyonları yumurtlama dönemi öncesinde ve esnasında incelendi, Hb ve Tf tipleri nişasta jel elektroforezi ile ayırt edildi. Bu çalışma 16-30. haftalar arasında devam ettirildi. 16., 18., 20., 22., 24., 26., 28. ve30. haftalarında toplam sekiz defa, 100 adet hibrit yumurta tavuğundan kan örnekleri alındı. Bu numunelerde GSH ve Mn konsantrasyonları tayin edildi. Tf ve Hb tipleri 30. haftada tavuklardan alman kanda ayırt edildi. Hibrit yumurt atavuklan 22. haftada yumurtlamaya başladı. Elde edilen tüm sonuçlar istatistiksel olarak karşılaştırıldı. GSH konsantrasyonları haftalara göre sırasıyla 70.703+1.997, 63.137+ 1.448, 71.858+2.292, 72.43 5±2.2 10, 70.036+1.664, 57.927+1.284, 65.269+1.008, 57.263+0.832 mg/100 mi olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
59 9. SUMMARY This study has been done inorer to determination of some biochemical blood parameters in hibrit laying hens and how can effected egg production and age of laying. In this study, the concentration of glutathione and manganese has been studied before and during laying period, and Hb and Tf types has been determinated by starch-jel electrophoresis. This study were maintained between 16-30. weeks. At 16, 18, 20, 22, 24, 26, 28 and 30. weeks, totally eigh times, the blood samples has taken from 100 hibryde laying hens. Glutathione and Mn concentrations were determinated in these samples. Hb and Tf types were determinated in blood that taken from laying hens at 30. week. The hibrit laying hens were in 22. weeks. The all obteined results were compared statistical analysis. GSH concentrations were found 70.703+1.997, 63.137±1.448, 71.858± 2.292, 72.435±2.210, 70.036+1.664, 57.927+1.284, 65.269+1.008, 57.263+0.832 mg/100 ml for weeks respectively.