NLP perspektifinde hayatboyu öğrenmede karşılaşılan sorunların incelenmesi
Investigation of difficulties in life training in NLP perspective
- Tez No: 548623
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP KAHRAMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yaşam devam ettiği sürece ayakta kalmak için değişmek, öğrenmek, uyum sağlamak gerekir. Daha önceki yıllarda kursların azlığı, ulaşım, sosyalleşmesinin az olmasından dolayı yetişkinlerin zorunlu eğitim dışında eğitime ya da eğitim içerikli kurslara katılması oldukça zordu. Günümüze yaklaştıkça imkânların artması, sosyalleşmenin yaygınlığı nedeniyle bilgiye daha kolay ulaşabilmektedir. Kurs alınacak yerlerin artması da büyük bir etkendir. Yetişkin eğitimlerine ulaşmak daha kolay olurken bu defa kişiye göre özel engeller devreye girmektedir.Bu sebepler incelendiğinde zaman kısıtlaması,çevrenin etkisi,düşük özgüven,finansal kısıtlamalar ve özellikle ailevi sorumluluklar etkili olmaktadır. Bu sorunları sınıflandırmak ve çözüm sunmak için NLP teknikleri faydalı olacaktır.NLP kişilerin algılarını değiştirebilmeleri için birçok teknik ve bakış açısı sunmaktadır. Bu tekniklerden birisi de Gregory Bateson tarafında ileri sürülen değişim mantıksal düzeyleridir (Dilts, 1999). Değişimin mantıksal düzeyi altı basamaktan oluşmaktadır. Bunlar çevre, davranış, yetenek, inanç ve değerler, kimlik ve amaç basamaklarıdır. Her bir basamak için farklı sorular oluşturularak ölçek haline getirildi.Demografik özelliklere göre değişimin mantıksal düzeyi tek tek analiz edildi.T-test ve anova uygulandı.Sonuçta katılımcıların %92 'si eğitim almaya isteklidir.Çalışmamızda katılımcıların %11,1'i kendisini hiçbir basamakta engellenmiş görmez iken %89 'u kendisini en az bir basamakta engellenmiş hissetmektedir.Katılımcıların sorun yaşadığı en yüksek basamak;yetenek-inanç ve değerler basamağında olmaktadır.NLP teknikleri kullanılarak çözüm üretilmesi sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
As long as life goes on, it is necessary to change, learn and adapt to survive. Because of the lack of courses, transportation and socialization in previous years, it was quite difficult for adults to participate in education or training courses other than compulsory education. As we get closer to the present day, it is possible to reach the information more easily because of the increase of opportunities and the prevalence of socialization. Increasing the number of places to be taken is a big factor. While it is easier to reach adult education, special obstacles come into play. When these reasons are examined, time constraints, effect of environment, low self confidence, financial constraints and especially family responsibilities are effective. NLP techniques will be useful to classify these problems and provide solutions. The NLP offers many techniques and perspectives to help people change their perceptions. One of these techniques is the logical levels of change proposed by Gregory Bateson (Dilts, 1999). The logical level of change consists of six steps. These are environment, behavior, talent, belief and values, identity and purpose steps. The logical level of the change was analyzed individually according to demographic characteristics. 92% of the participants were willing to receive training. 11,1% of the participants in our study were 89% of the participants feel at least one step blocked. While the participants have problems, they are at the highest level of talent-beliefs and values.