Antalya Düzlerçamı yaban hayatı geliştirme sahasında karakulak (Caracal caracal schreber, 1776) aktivite deseni, insan ve diğer yaban hayvanı türleri ile etkileşimi üzerine araştırmalar
Investigations on caracal (Caracal caracal schreber, 1776) activity patterns and interaction with human and other wild animals in Düzlerçami wildlife development area in Antalya
- Tez No: 548737
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. YASİN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Antalya Düzlerçamı Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında Karakulak (Caracal caracal Schreber, 1776) Aktivite Deseni, İnsan ve Diğer Yaban Hayvanı Türleri İle Etkileşimi Üzerine Araştırmalar' isimli bu yüksek lisans çalışması Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü'nde yapılmıştır. Arazi uygulamalarımız Antalya ili sınırları içinde Kepez, Döşemealtı, Konyaaltı ve Korkuteli ilçeleri çevresinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanımızda yaban hayatı envanter yöntemlerinden Var-Yok iz belirti yöntemi ve Fotokapan yöntemiyle türün popülasyon büyüklüğü ve insan ve diğer türler ile etkileşimine yönelik sonuçlara ulaşılmıştır. 15 aylık sürede 150 günlük arazi uygulaması gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, fırsat noktası yöntemi ile fotokapan örnekleme çalışması, alan içerisinde yayılış gösteren Karakulak (Caracal caracal) türünün tespiti için uygulanmıştır. 181 istasyonda, 7620 fotokapan gün değerine ulaşılarak karakulak türüne ait toplam 34 fotokapan görüntüsü elde edilmiştir. Elde edilen görüntülerin analizinde Capture-Recapture analiz yöntemi kullanılarak hedef tür karakulağın birey tespiti, günlük, haftalık, aylık aktivite desenleri ile insan ve diğer türlerle olan etkileşimleri üzerine bir araştırma yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
“Investigations on Caracal (Caracal caracal Schreber, 1776) Activity Patterns and İnteraction with Human and Other Wild Animals in Düzlerçamı Wildlife Development Area in Antalya”, this master's degree thesis was conducted in the Department of Wildlife Ecology and Management of the Faculty of Forestry at the Isparta University of Applied Sciences. Our field studies were carried out around Kepez, Döşemealtı, Konyaaltı and Korkuteli districts within the boundaries of Antalya. In our study, the population size of the species and its interaction with human and other species were carried out by using the Presence-Absence tracks and signs method and the Camera-trap method. In the 15 months period, 150 days of field studies were carried out. In the study, camera-trap sampling with opportunities method has been applied for the determination of Caracal species in the area. A total of 34 camera-trap images of the caracal species were obtained by reaching the day value of 7620 camera-traps In a total of 181 stations. Capture-Recapture analysis methods were used in the analysis of the obtained images. Using these methods, the research was conducted on the determination of the target species, individual, daily, weekly, monthly activity patterns and their interactions with human and other species.